img

Zaćma - powikłania po operacji

Zaćma to niebezpieczna choroba oczu. Ocenia się, że cierpi na nią około 20 milionów ludzi na świecie. Wbrew popularnemu mniemaniu dotyka nie tylko osoby starsze. Choć rzeczywiście najczęściej występującą jej odmianą jest zaćma starcza, na którą zapadają osoby po 60 albo 70 roku życia, nie jest to absolutną regułą. Zaćma może być też wadą wrodzoną, bądź wynikającą z urazów lub kontaktu oka z substancjami chemicznymi. Dlatego też zdarza się również u osób młodszych. Nie należy jej ignorować - zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Nie istnieje obecnie leczenie profilaktyczne, ani nawet skuteczne leki pozwalające zahamować lub cofnąć zaćmę. Szansą na uratowanie wzroku u osób z zaćmą jest operacja chirurgiczna.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Zaćma polega na zmętnieniu naturalnej soczewki. Czy to w wyniku urazu bądź wrodzonych predyspozycji, czy też wieku i zwykłego starzenia się organizmu, z czasem soczewka w ludzkim oku może zacząć mętnieć. Pojawiają się problemy z widzeniem, nierzadko światłowstręt, kłopoty z rozróżnianiem kolorów, czy rozmazany, niewyraźny obraz w polu widzenia. Nie należy tych objawów lekceważyć. Zaćma może rozwijać się latami, bądź mieć bardzo gwałtowny przebieg. W większości przypadków jednak prędzej, czy później doprowadza do utraty wzroku pacjenta.
Ratunkiem może być operacja wymiany soczewki. Za pomocą ultradźwięków usuwa się naturalną, zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wprowadza implant. Syntetyczna soczewka przygotowana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu odpowiada idealnie jego potrzebom i budowie oka. Dlatego przed operacją przeprowadza się bardzo dokładne badania, na podstawie których lekarz zleca stworzenie soczewki, która zapewni pacjentowi pełne i komfortowe widzenie. Przy okazji operacji zaćmy można także uleczyć krótkowzroczność, czy astygmatyzm za pomocą tej samej syntetycznej soczewki. Coraz popularniejsze są także soczewki wyposażone dodatkowo w filtr UV, czy filtr światła niebieskiego, dla kompleksowej ochrony oka.
Operacja jest szybka, bezpieczna i bezbolesna. Operacyjne leczenie zaćmy obciążone jest bardzo niewielkim ryzykiem powikłań, nie jest jednak w stu procentach wykluczone, że pewne komplikacje nie wystąpią. Czego można się obawiać po operacji na zaćmę?

Powikłania po operacji - czy jest się czego bać?

Szacuje się, że w około 1% przypadków operacji zaćmy dochodzi do powikłań. Ryzyko nie jest więc duże, ale warto mieć na uwadze, że istnieje. Do komplikacji może dojść już w czasie operacji, najczęściej jeśli była ona przeprowadzana na zaawansowanym etapie choroby. Jeśli soczewka jest bardzo zmętniała, lekarz może nie być w stanie przeprowadzić wszystkich badań. Ponadto zdarza się, że chora soczewka twardnieje przez co trudniej jest ją usunąć.
Bardzo rzadko zdarzają się powikłania po operacji. Do najpoważniejszych należą krwotoki, odwarstwienie siatkówki, czy przemieszczenie się implantu soczewki. Do mniej groźnych, ale też występujących nieco częściej zaliczyć należy różnorakie infekcje. Wiele powikłań pojawia się jedynie czasowo bezpośrednio po operacji i związane są one z procesem gojenia się oka po interwencji chirurgicznej. Pod opieką lekarza i stosując się do zaleceń nie powinny one stanowić zagrożenia wzroku i zdrowia. Zdarzają się obrzęki na siatkówce, czy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Te dolegliwości mogą jednak zostać zniwelowane z pomocą lekarza okulisty. Jeśli pacjent po operacji zauważy u siebie dolegliwości takie jak silny ból, pogorszenie widzenia, nudności, czy uraz gałki ocznej, powinien jak najszybciej udać się do poradni okulistycznej, aby zasięgnąć porady.
 

 

 

 

 

Zobacz również