img

Jak wygląda operacja zaćmy?

Zaćma uważana jest za schorzenie będące obecnie jedną z najczęstszych przyczyną upośledzenia lub utraty wzroku. Zabieg jej usunięcia wykonywany jest – wg szacunków – u przeszło 2 milionów pacjentów w ciągu roku. Na czym dokładnie polega i jak wygląda taka procedura?

Zaćma to groźna choroba narządu wzroku

Zanim dokładnie przyjrzymy się operacji usunięcia zaćmy, warto najpierw zatrzymać się na chwilę nad tym schorzeniem i nieco uporządkować naszą wiedzę na jego temat. Zaćma, zwana także kataraktą, to groźna choroba narządu wzroku, która najczęściej pojawia się u osób w podeszłym wieku. Związane jest to z tym, że najczęstszą jej przyczyną jest prawdopodobnie długotrwałe odkładanie się w soczewce oka różnych substancji stanowiących efekt przemian metabolicznych (nie zawsze w pełni prawidłowych) starzejącego się organizmu. Istotą schorzenia jest stopniowe mętnienie soczewki, w efekcie którego u chorego postępują zaburzenia widzenia. Zaćma może się też pojawić u młodszych – zazwyczaj na skutek innych chorób (nie tylko tych związanych z narządem wzroku), przyjmowania niektórych leków, a nawet w wyniku urazu; odsetek takich przypadków jest jednak znacznie mniejszy, niż w przypadku zaćmy związanej z podeszłym wiekiem.

Objawy zaćmy

Jak więc objawia się zaćma? Co ciekawe, początkowa faza jej rozwoju może być zupełnie niezauważalna – szczególnie, że nic nie boli. Dopiero po pewnym czasie można zauważyć, że z naszym wzrokiem jest coś nie tak. Co dokładnie? Zazwyczaj obraz staje się nieostry, rozmazany i zamglony, pojawiają się objawy krótkowzroczności i astygmatyzmu, może też występować m.in.: nadwrażliwość na światło, zaburzenie postrzegania barw, a także zwiększona męczliwość oczu. Z racji, że zaćma może ujawniać się stosunkowo późno, zaleca się regularne badania wzroku, które zwiększają szansę na szybkie wykrycie schorzenia. Do specjalisty trzeba też koniecznie udać się, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy.

Jak wygląda operacja zaćmy?
Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest przeprowadzenie zabiegu jej usunięcia. Na czym polega i jak wygląda? Najczęściej wykonuje się go techniką tzw. fakoemulsyfikacji. Najpierw, za pomocą ultradźwięków, lekarz kruszy starą, zmętniałą soczewkę, która następnie jest usuwana. Potem do oka wszczepiana jest nowoczesna, indywidualnie dobrana i wykonana z przyjaznych dla oka biopolimerów soczewka. Zabieg charakteryzuje się niską inwazyjnością – w jego trakcie wykonuje się zaledwie jedno małe nacięcie (ok. 2 mm); nie ma potrzeby zakładania szwów. Za sprawą miejscowego znieczulenia (w postaci kropli) procedura jest całkowicie bezbolesna. Ponadto, należy do najczęściej wykonywanych i najbezpieczniejszych operacji na świecie. Charakteryzuje się też bardzo krótkim czasem trwania – zwykle jest to zaledwie kilkanaście minut! Te wszystkie zalety w połączeniu z dużą skutecznością sprawiają, że zaćma może być współczesnym pacjentom niestraszna. Nie należy jej tylko lekceważyć – dlatego dbajmy o swój wzrok i badajmy się regularnie!

Zobacz również