img

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia

​Optyczna koherentna tomografia dna oka, znana również jako badanie OCT została opracowana w latach 80' XX wieku i szybko stała się niezwykle pomocnym narzędzie w diagnostyce chorób oczu, głównie siatkówki. Badanie to cieszy się dużą popularnością ze względu na jego małą inwazyjność i niską cenę. W klinice Vidium Medica możemy wykonać to badanie już za 150 złotych.  Badanie OCT wykorzystuje się w diagnostyce jaskry, nowotworów, chorób plamki żółtej czy zmian cukrzycowych w siatkówce oka. Wielu okulistów w przypadku podejrzenia rozwoju choroby oczu u pacjenta właśnie od tego badania rozpoczyna diagnostykę. Optyczna koherentna tomografia jest wykorzystywana także w profilaktyce, gdyż może być ona wielokrotnie powtarzana. 

Badanie OCT - co to jest?

Badanie OCT pozwala uzyskać model przekroju tkanek i jest dość podobne do badania ultrasonograficznego. Do oka wprowadza się spójną wiązkę światła podczerwonego, które przechodząc przez układ optyczny oka, dociera do jego dna. Następnie odbita od dna oka wiązka wraca w niezmienionej formie do urządzenia rejestrującego, które przetwarza dane na wyniki. Badanie jest bezpieczne i może być wykonywane u osób w każdym wieku. Przeprowadzane jest w pozycji siedzącej - pacjent siada przed aparat i kładzie głowę na specjalnej podpórce. Optyczna koherentna tomografia dna oka jest jednym z podstawowych badań w przypadku wykrycia przez lekarza zmian chorobowych w naszych oczach. Nie należy się go obawiać, gdyż jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezkontaktowe.

Przygotowanie do badania OCT

Na szczęście optyczna koherentna tomografia dna oka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed samym badaniem lekarz aplikuje pacjentowi specjalne krople, których zadaniem jest rozszerzenie źrenic. W trakcie działania kropel powinniśmy liczyć się z delikatnym pogorszeniem widzenia czy światłowstrętem, dlatego też nie zaleca się kierowania samochodem przez około cztery godziny od wykonania badania. Po tym czasie nasz wzrok wróci do normy. Pamiętajmy, aby badania tego typu wykonywać u specjalistów, gdyż wyniki są tak obszerne, że przeciętna osoba nie jest w stanie z nich nic wyczytać, a dla dobrego okulisty są one prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Ile trwa badanie OCT? Czy jest drogie?

Jak już wspomniano wyżej, badanie OCT nie należy do drogich. W klinice Vidium Medica w Krakowie i Warszawie możemy wykonać je już za 150 złotych (200 złotych w przypadku, gdy chcemy zbadać oba oka). Badanie to jest niezwykle przydatne m.in. w przypadku diagnozowania jaskry i daje specjalistom wiele cennych informacji na temat stanu naszego narządu wzroku, pozwalają zbadać wiele struktur oka - rogówkę, kąt przesączania, plamkę, tarczę nerwu wzrokowego, siatkówkę. Badanie OCT jest nieinwazyjne i bezbolesne. W zasadzie nie występują przeciwwskazania do tego badania, więc może być ono wielokrotnie powtarzane, co pozwala śledzić rozwój niektórych chorób oczu. Samo badanie trwa zaledwie kilkanaście minut, a co najważniejsze - pacjent otrzymuje wynik natychmiast.

 

Zobacz również