img

Korekcja laserowa a prawo jazdy

Dzięki laserowej korekcji wzroku można pozbyć się takich wad, jak astygmatyzm, nadwzroczność, czy krótkowzroczność. Zdecydowanie może to też poprawić komfort życia, jako że nie będą już koniecznie okulary, czy soczewki kontaktowe. Coraz więcej osób decyduje się poprawić swój wzrok laserowo, choć nie zawsze jest to konieczny zabieg. Należy jednak brać pod uwagę wpływ takiej operacji również na nasze czynności codzienne, jak choćby prowadzenie samochodu. O czym należy koniecznie pamiętać?

Prowadzenie samochodu po laserowej operacji oczu

Bezpośrednio po zabiegu prowadzenie samochodu jest zdecydowanie niewskazane. Również w okresie rekonwalescencji, kilka dni, albo nawet tygodni po operacji będzie bezpieczniej nie wsiadać za kółko. Ostatecznie chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo nasze, ale również wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Prowadzenie samochodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a dobry wzrok odgrywa tutaj kluczową rolę. Tuż po laserowej operacji oka, nasz narząd wzroku potrzebuje czasu na regenerację i przyzwyczajenie się do nowych warunków. Nierzadko trafiają się dolegliwości takie jak zespół suchego oka, światłowstręt, zmęczenie oczu. Warto zrobić sobie przerwę od prowadzenia, do momentu powrotu do pełni sprawności. I nie warto polegać tu tylko na swoim odczuciu, że wszystko jest już w porządku. Lepiej udać się do lekarza, który przeprowadził zabieg, albo do swojego okulisty, aby przebadał wzrok i sprawdził, czy rekonwalescencja przebiega, jak należy, i czy jesteśmy już gotowi, by prowadzić samochód. To, jak regeneruje się oko, jest sprawą dość indywidualną i może trwać dłużej lub krócej. Dlatego też warto zasięgnąć opinii lekarza, by potwierdził, że wszystko jest już w porządku.

Co z prawem jazdy po laserowej korekcji oczu?

Przy wyrabianiu prawa jazdy ważne jest nie tylko by poznać wszystkie przepisy i zdać egzaminy. Musimy również przejść określone badania lekarskie. Jedne z najważniejszych to właśnie te dotyczące wzroku. Jedna z informacji, które można znaleźć na prawie jazdy to „ograniczenia”. Dotyczy to między innymi właśnie wad wzroku. Odpowiedni kod określa, czy wskazane są okulary, soczewki kontaktowe, bądź np. przepaska na oko. Przy okazji kontroli, policja może wystawić mandat za jazdę bez uprawnień, jeśli prawo jazdy wskazuje, że kierowca powinien mieć okulary, a ich nie ma. Dlatego też, jeśli poddamy się operacji laserowej korekcji wzroku, i nie będziemy już potrzebować okularów, czy soczewek, warto zadbać o to, by zaktualizować swoje prawo jazdy. W ten sposób, nie narażamy się na niepotrzebne koszty niezasłużonego mandatu.

Aktualizacja prawa jazdy nie jest trudną procedurą, wymaga jednak wizyty u lekarza. Tylko okulista może stwierdzić, czy laserowa korekcja wzroku, którą kierowca przeszedł, przyniosła efekt pozwalający na stwierdzenie, że korekcja okularami, czy soczewkami nie jest już konieczna. Jeśli tak jest, należy skonsultować się także z lekarzem uprawnionym do badań kierowców, który oceni stan zdrowia pod kątem prowadzenia pojazdów. Jeśli potwierdzi on, że konieczna jest zmiana kodu ograniczeń, zostanie to wpisane na orzeczeniu lekarskim. Z orzeczeniem tym trzeba udać się do Starostwa Powiatowego, aby wymienić prawo jazdy. Operacja laserowej korekcji wzroku nie oznacza więc konieczności rezygnacji z prowadzenia samochodu. Należy jednak zawsze zachować ostrożność i powstrzymać się od jazdy w pierwszym okresie po zabiegu, aby pozwolić oczom na regenerację, a następnie dopełnić procedur wymaganych, aby móc jeździć bezpiecznie i posiadając odpowiednie dokumenty.

Zobacz również