img

Jak się przygotować do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Co to jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny i coraz popularniejszy zabieg korekcji wzroku. Sprawdza się tam, gdzie inne metody zawodzą. Polecany jest osobom cierpiącym na więcej niż jedną wadę wzroku, na przykład krótkowidzom z astygmatyzmem, lub osobom starszym, które potrzebują dwóch par okularów, do czytania i do dali. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą na dobre pozbyć się szkieł korekcyjnych, ale z różnych powodów nie mogą zostać zakwalifikowane do laserowej operacji wzroku. Pozwala na zniwelowanie krótkowzroczności nawet do 14 dioptrii a astygmatyzmu do 6 dioptrii. Poza ciężkim stanem pacjenta nie ma właściwie przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Na czym jednak właściwie polega refrakcyjna wymiana soczewki?

Jak wygląda refrakcyjna wymiana soczewki?

To nic innego, jak zastąpienie naturalnej soczewki pacjenta syntetyczną. Implant przygotowany jest indywidualny dla każdego pacjenta, zależnie od jego budowy oka, wad wzroku, a nawet osobistych oczekiwań. Sztuczna soczewka może bowiem nie tylko skorygować jedną, a nawet kilka wad wzroku. Dodatkowo nowoczesne syntetyczne soczewki używane w zabiegach refrakcyjnej wymiany soczewki mogą być wyposażone w filtry ochronne, jak filtr UV, czy filtr światła niebieskiego. Chronią więc też oczy przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Wymiana soczewki stanowi też niejako profilaktykę zaćmy - sztuczna soczewka nie zmętnieje nawet po długim czasie.

Sama operacja jest szybka i bezbolesna, a do tego bezpieczna i skuteczna. Zabieg trwa maksymalnie 20 minut. Nie jest konieczne znieczulenie ogólne, pacjent pozostaje cały czas przytomny i w kontakcie z lekarzem. Stosowane jest jedynie znieczulenie miejscowe, zaaplikowane na oko w formie specjalnych kropli. Chirurg wykonuje na oku dwa nacięcia. Jedno nieco większe, którym wprowadza się urządzenie rozbijające soczewkę za pomocą ultradźwięków. Drugie nieco mniejsze, którym usuwa się resztki soczewki przy pomocy czegoś w rodzaju mikroodkurzacza. Gdy soczewka jest już rozbita i usunięta, a torebka w oku oczyszczona, na miejsce naturalnej soczewki wprowadza się uprzednio przygotowany implant. Ma on formę rulonika, który rozwija się na oku i układa na miejscu. Ze względu na bardzo mały rozmiar nacięć na oku żadne szwy nie są konieczne, oko goi się szybko. Nie jest też konieczna długa rekonwalescencja. Oko może potrzebować nieco czasu, aby przyzwyczaić się do nowego widzenia, na ogół jednak pacjent może wrócić do swojego normalnego trybu życia wkrótce po operacji.

Jak się przygotować do refrakcyjnej wymiany soczewki?

Ze strony pacjenta nie jest potrzebne szczególne przygotowanie się. Jednakże, przed zakwalifikowaniem do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki konieczne jest przeprowadzenie serii badań. Lekarz przeprowadza też wywiad z pacjentem, by poznać jego oczekiwania i potrzeby. Przed badaniami okulista może zalecić zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych przez dwa lub trzy tygodnie. Badania mają na celu określenie stopnia zaawansowania wady wzroku u pacjenta, dokonanie wszystkich koniecznych pomiarów oka i określenie jaka soczewka i o jakiej mocy będzie potrzebna. Sprawdza się więc ostrość wzroku z bliska i z daleka, przeprowadza się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie dna oka. Ponadto wykonuje się biometrię optyczną, OCT tylnego odcinka oka, topografię rogówki, czy pomiar gęstości komórek nabłonka. Dodatkowo konieczne mogą być badania laboratoryjne, na przykład morfologia i układ krzepnięcia, a także oznaczenie grupy krwi.

Po zabiegu hospitalizacja nie jest konieczna, nie zaleca się jednak prowadzenia samochodu zaraz po operacji. Dlatego też przygotowując się do zabiegu warto pomyśleć o transporcie z kliniki do domu, a także na następny dzień na wizytę kontrolną. Można poprosić o podwózkę bliską osobę, lub skorzystać z taksówki.

 

Zobacz również