img

Jak objawia się stożek rogówki?

Stożek rogówki to podstępne schorzenie o dość niepozornie brzmiącej nazwie. Obecnie dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Warto wiedzieć, z jakimi objawami zwykle się wiąże i jakie są możliwości jego leczenia.

Stożek rogówki to problem nie tylko ludzi starszych
Stożek rogówki to stan, kiedy fizjologiczna rogówka naszego oka (a najczęściej obojga oczu, gdyż schorzenie rzadko kiedy dotyczy tylko jednego z nich) ulega ścieńczeniu i uwypukleniu, w efekcie czego występują zaburzenia widzenia, takie jak choćby nieostrość i rozmazanie obrazu. Z biegiem czasu, najczęściej liczonym w latach, stożek rogówki może postępować, a jego objawy - ulegać nasileniu. Choć zdarza się, że w sporadycznych przypadkach ulega samoistnemu zatrzymaniu, to jednak jego przebieg zazwyczaj jest bardzo nieregularny. Co również warte podkreślenia, wbrew pozorom nie jest to schorzenie ludzi starszych; wręcz przeciwnie - najczęściej bowiem rozpoczyna się już podczas dorastania, a najwięcej pacjentów z jego rozpoznaniem znajduje się w trzeciej dekadzie życia.

Objawy stożka rogówki

Oczywiste jest, że jako ludzie różnimy się od siebie i z tego powodu rozmaite choroby możemy przechodzić zupełnie inaczej; inne mogą być też ich objawy. Jednak w przypadku niemal każdego schorzenia istnieje grupa symptomów, które pojawiają się u zdecydowanej większości pacjentów. W przypadku stożka rogówki do takich objawów należą: wrażenie efektu halo wokół źródeł światła i nadwrażliwość na nie, zamglenie obrazu, pogorszenie wzroku w ciemności, swędzenie oczu, postępujące objawy krótkowzroczności i astygmatyzmu, a także mnogie widzenie. W niektórych przypadkach może również pojawić się ból oka. Z reguły stożek rogówki rozwija się w dość wolnym tempie, jednak reagować należy od razu po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów. Co ciekawe, badania wykazały, że jedną z przyczyn jego powstawania może być częste lub intensywne tarcie oczu.

Zdiagnozowano u mnie stożek rogówki – co dalej?

Po zdiagnozowaniu przez lekarza stożka rogówki, należy podjąć leczenie. W przypadku tego schorzenia często stosuje się zabiegi operacyjne, których celem jest odpowiednie wyprofilowanie rogówki. Należą do nich m.in.: Cross Linking, Topoguided oraz wszczepienie pierścieni Intacs. Inną możliwością jest zastosowanie specjalnych soczewek kontaktowych – tzw. twardych lub hybrydowych. Ich zadaniem jest tworzenie cieniutkiej przestrzeni, w której gromadzą się naturalnie produkowane w oku łzy, dzięki czemu znacznie zmniejszają się objawy astygmatyzmu i możliwe jest poprawne widzenie. Trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie nie leczy stożka rogówki ani nie powstrzymuje jego postępów, a jedynie umożliwia doraźną poprawę komfortu życia pacjenta.
Regularne badania i odwiedzanie specjalisty zawsze zwiększają szansę na wczesne wykrycie i – często – tym samym skuteczniejsze leczenie. Tyczy się to praktycznie każdego schorzenia, w tym także stożka rogówki. Dlatego nie zwlekajmy z koleją wizytą u okulisty i już dziś zadbajmy o nasze oczy!

Zobacz również