img

Czy laserowa korekcja wzroku jest bolesna?

Jeszcze kilkanaście lat temu operacje laserowej korekcji wzroku były swego rodzaju luksusem, na który pozwalali sobie głównie ludzie, którzy absolutnie nie mogli nosić okularów, czy soczewek kontaktowych - na przykład zawodowi sportowcy. Dziś operacje laserowej korekcji wzroku stały się nie tylko o wiele powszechniejsze, ale też są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, szybsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Wciąż jednak wizja lasera oddziałującego na nasze otwarte oko budzi u niektórych pacjentów zupełnie naturalny strach i niepewność. Jeśli więc rozważasz możliwość poddania się operacji laserowej korekcji wzroku, ale obawiasz się, że będzie to zabieg bolesny i nieprzyjemny, warto znaleźć nieco więcej informacji na ten temat, by rozwiać wszelkie niepewności.

Laserowa korekcja wzroku - co to jest?

Głównym pytaniem, na które należy odpowiedzieć jest - czym jest laserowa operacja korekcji wzroku? Otóż jest to zabieg chirurgiczny, mający na celu skorygowanie wady wzroku i przywrócenie pacjentowi ostrości widzenia bez konieczności noszenia okularów. Operacja ta polega na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą specjalnego, precyzyjnego lasera.

Warto zaznaczyć, że obecnie dostępne jest kilka różnych operacji laserowych. Dzieli się je na metody powierzchniowe i głębokie, różnią się rodzajem używanego lasera, tym, jak bardzo ingeruje się w nabłonek rogówki i w jaki sposób rogówka jest modelowana. Lekarz okulista pomoże dobrać odpowiednią metodę, zależnie od preferencji i potrzeb pacjenta. Każda metoda jest bowiem przeznaczona do określonych przypadków, konkretnych wad wzroku. Wiele zależy też od budowy oka pacjenta, szczególnie jego rogówki.

Jakie wady można usuwać za pomocą laserowej korekcji wzroku?

Jak zostało wspomniane, nie każda operacja laserowej korekcji wzroku będzie odpowiednia dla każdego pacjenta. Jednakże, za pomocą tych zabiegów usunąć można zarówno nadwzroczność, jak i krótkowzroczność, a nawet astygmatyzm. Są jednak pewne ograniczenia. Nadwzroczność kwalifikuje się do operacji laserowej w przypadkach do +6 dioptrii, krótkowzroczność do -12 dioptrii, a astygmatyzm do 6 dioptrii.

Ważne jest także, aby wada wzroku była ustabilizowana. U pacjentów, u których moc wady waha się, operacja laserowa może minąć się z celem i nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego też nie dopuszcza się do zabiegu osób poniżej 21 roku życia (u pacjentów młodszych wada najczęściej jest niestabilna). Z podobnych powodów zabieg laserowy nie może być przeprowadzony na kobietach w ciąży i karmiących - wahania hormonalne mogą mieć wpływ również na moc wady wzroku. Wreszcie, niestabilność wady zdarza się u dorosłych pacjentów niebędących w ciąży. Dlatego tak ważne są badania kwalifikacyjne do operacji laserowej, które pozwolą ustalić, czy pacjent może zostać do zabiegu dopuszczony.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bolesna?

Choć może się to wydawać zaskakujące, operacje laserowe korekcji wzroku są całkowicie bezbolesne. Zabieg trwa około 15 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które jest aplikowane na oko za pomocą specjalnych kropli. Pacjent pozostaje świadomy i w kontakcie z lekarzem. Po zabiegu zdarza się dyskomfort, pieczenie i podrażnienie oka. Nie są to jednak objawy długotrwałe. Lekarz może przepisać również krople, które złagodzą te dolegliwości. Ważne jest także, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza po zabiegu. Konieczny może być okres rekonwalescencji, aby oko mogło się zagoić i przyzwyczaić do nowego widzenia. W czasie bezpośrednio po operacji koniecznie należy oszczędzać oczy, powstrzymać się od noszenia makijażu, uprawiania sportu, podnoszenia ciężkich przedmiotów i nadużywania ekranów (komputer, telewizor, smartfon).

Kliknij tutaj, jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda przygotowanie do laserowej korekcji wzroku!

 

Zobacz również