img

Pierścienie Intacs - co to jest?

Stożek rogówki to stosunkowo mało kojarzona, choć często występująca choroba. Ma trudny to przewidzenia przebieg, zdarzają się nagłe momenty poprawy widzenia u pacjentów, a później równie nagłe pogorszenie stanu oczu. Stożek rogówki zdarza się częściej tylko w jednym oku, może doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia pacjenta. Niejednokrotnie na zaawansowanych etapach choroby jedyną opcją rzeczywistego poprawienia tego stanu jest przeszczep rogówki. Zanim jednak do tego dojdzie, nowoczesna medycyna proponuje kilka innych rozwiązań, pozwalających przynajmniej zahamować postęp choroby. Jednym z takich zabiegów jest wszczepienie pierścieni INTACS. Warto dowiedzieć się co nieco na temat tego zabiegu.

Na czym polega stożek rogówki?

Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, czym jest stożek rogówki. Nie są do końca znane przyczyny tej choroby - wśród możliwych faktorów wskazuje się wady wrodzone, czynniki genetyczne, może się też zdarzyć, że stożek będzie wynikiem innych chorób, czy problemów zdrowotnych, jak zapalenie spojówek i rogówki. Zdarza się też, że do rozwoju stożka rogówki przyczynia się po prostu niedobór kolagenu w organizmie. To właśnie z włókien kolagenowych zbudowana jest rogówka, i gdy ich ilość jest niewystarczająca, lub gdy są zbyt słabe, rogówka staje się cienka i zniekształca się. U osób ze stożkiem rogówki, zamiast być kulista, jest ona uwypuklona, stożkowata - stąd nazwa schorzenia.
W leczeniu stożka rogówki, oprócz całkowitego przeszczepu rogówki można obecnie stosować kilka metod tymczasowo poprawiających komfort widzenia i odwlekających ostateczną operację w czasie. Jednym z takich zabiegów jest wszczepienie pierścieni INTACS.

Pierścienie INTACS - co to jest?

Ich nazwa często pojawia się też jako INTAKS lub INTAX. To stosunkowo nowa metoda, jednakże jej skuteczność i bezpieczeństwo zostało już potwierdzone przez wielu lekarzy i pacjentów. Stosuje się ją nie tylko u pacjentów ze stożkiem rogówki (choć jest to najczęstszy przypadek), ale także innych schorzeń, czy urazów, które rogówkę uszkodziły. Pierścienie INTACS mają za zadanie wzmocnić rogówkę, wyrównać ją i spłaszczyć przywracając jej bardziej naturalny kształt, a co za tym idzie - lepsze widzenie.
Metoda ta ma wiele zalet. Jest odwracalna - pierścienie można w każdej chwili usunąć lub wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to również bardzo skuteczna i bezpieczna metoda, zabieg nie trwa długo i jest bezbolesny. Rekonwalescencja może trwać do kilku tygodni, a pełna stabilizacja do kilku miesięcy, jednakże jakość widzenia zdecydowanie się poprawi. Wszczepienie INTACSów zaleca się szczególnie osobom, które nie tolerują soczewek kontaktowych.
Zabieg polega na wszczepieniu specjalnie przygotowanych indywidualnie dla pacjenta pierścieni do soczewki. Za pomocą lasera femtosekundowego wycina się w rogówce tuneliki, do których następnie wprowadzone są implanty. Ważne jest, by pamiętać, że pierścienie nie zlikwidują stożka rogówki całkowicie, poprawią jednak widzenie na tyle, by można było skorygować je już tylko za pomocą okularów.
Do zabiegu pacjent zostaje zakwalifikowany przez lekarza okulistę po dokładnym wywiadzie i badaniu. Następnie wybrany zostaje termin operacji i przygotowane indywidualnie dobrane pierścienie, zależnie od budowy oka, stopnia zaawansowania stożka i topografii rogówki. Na kilka tygodni przed zabiegiem nie należy nosić już soczewek kontaktowych, a na kilka dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z makijażu oczu. Po zabiegu przez jakiś czas pacjent może odczuwać dyskomfort, trochę czasu zajmuje też rekonwalescencja i przyzwyczajenie się oka do nowego widzenia.

 

Zobacz również