img

Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm

Wiele dziś słyszy się o tym, że nowoczesna metoda leczenia krótkowzroczności i nadwzroczności, jaką jest laserowa korekcja wzroku, staje się coraz bardziej popularna wśród pacjentów na całym świecie. Co jednak z osobami, które mają astygmatyzm? Czy wada ta może stanowi przeszkodę do terapii tego typu zabiegiem?

Na czym polega krótko- i dalekowzroczność?

Istotą wymienionych wad wzroku jest fakt, że skupione przez soczewkę oka wiązki światła z otaczającego nas świata nie ogniskują się na warstwie zwanej siatkówką (jak fizjologicznie być powinno), tylko przed lub poza nią. Wydawać by się mogło, że to niewielka różnica, jednak w efekcie tej „drobnej” zmiany obraz postrzegany przez pacjenta jest nieostry. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Należą do nich m.in.: nieprawidłowe wymiary gałki ocznej, a także nieodpowiednia siła załamywania promieni świetlnych przez soczewkę lub rogówkę. Szacuje się, że krótkowzroczność, w której światło ogniskuje się przed siatkówką, a objawem tego jest nieostre widzenie w dal, dotyczy dziś przeszło miliarda ludzi na całym świecie. Do jej korekcji używamy okularów o ujemnych wartościach mocy optycznej, popularnych „minusów”. Z kolei w nadwzroczności (tak brzmi fachowa nazwa dalekowzroczności) obraz powstaje za siatkówką. Osoba z taką wadą wzroku widzi niewyraźnie zarówno w dal, jak i z bliska. Do jej korekcji stosowane są szkła wzmacniające siłę skupiania promieni świetlnych, potocznie nazywane „plusami”. Wartości mocy jednych i drugich wyrażamy w jednostkach zwanych dioptriami (D).

Ten trzeci - astygmatyzm

Do wad wzroku zaliczamy również astygmatyzm. W tym schorzeniu problem leży w rogówce – kształt jej powierzchni jest na tyle niesymetryczny, że wiązki światłą wpadające do oka, choć trafiają na siatkówkę, to jednak ulegają rozproszeniu i ogniskują się w różnych jej miejscach, zamiast w jednym punkcie. Efekt? Zniekształcone, nieostre widzenie - zarówno do dali, jak i z bliska. Do korekcji astygmatyzmu używamy specjalnych, tzw. cylindrycznych szkieł, które pomagają „uporządkować” rozproszone światło padające na siatkówkę. Ich charakterystyczną cechą jest specyficzny, niesymetryczny kształt, dzięki któremu mogą niwelować nieprawidłowości rogówki pacjenta. Mimo, że wada ta nieco różni się od krótko- i nadwzroczności, to jednak warto wiedzieć, że również nadaje się do leczenia za pomocą laserowej korekcji wzroku. Taka forma terapii jest bardzo często wybierana przez pacjentów.

Laserowa korekcja wzroku w leczeniu astygmatyzmu

Laserowa korekcja wzroku umożliwia skuteczne leczenie krótkowzroczności, nadwzroczności (w zakresie od -12 do +6 dioptrii), a także astygmatyzmu (do 6 D). Dzięki tej metodzie możliwe jest całkowite usunięcie wymienionych wad wzroku. Jak znaczącą poprawę komfortu życia stanowiłoby takie rozwiązanie? Doskonale wie o tym każdy, kto nosi okulary korekcyjne. Dlatego bez względu na to, którą z nich posiadasz – być może warto udać się do okulisty i zapytać o możliwość poddania się zabiegowi laserowej korekcji wzroku

Zobacz również