img

O czym trzeba pamiętać po laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku – nowoczesna i bardzo skuteczna metoda leczenia wad takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność – jest dziś bardzo popularna, zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Poddaje się jej coraz więcej osób, również z naszego najbliższego otoczenia. Warto wiedzieć jak wygląda rekonwalescencja po takim zabiegu i jakich zasad trzeba w tym okresie przestrzegać.

Laserowa korekcja wzroku przynosi efekty z czasem

Kiedy już podjęliśmy decyzję o poddaniu się laserowej korekcji wzroku, przeszliśmy badanie kwalifikacyjne i w końcu zabieg został wykonany, nadchodzi czas rekonwalescencji. Mimo niskiej inwazyjności takiej formy leczenia, nasze oczy potrzebują czasu, by wrócić do całkowitej sprawności i zacząć w pełni wykorzystywać efekty zabiegu. Trzeba o tym pamiętać, inaczej bowiem po jego zakończeniu może spotkać nas niemiła niespodzianka. Początkowo, bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku, obraz widziany przez pacjenta jest nieco zamglony. Inne często występujące objawy, które mogą utrzymywać się przez pewien (z reguły bardzo krótki) czas to głównie: łzawienie, nadwrażliwość na światło, zmienna ostrość widzianego obrazu oraz poczucie obecności ciała obcego w oku. Jest to jednak całkowicie normalne i nie należy się takiej sytuacji bać. U niektórych pacjentów w pierwszej dobie po zabiegu stosuje się także opatrunki w formie specjalnych soczewek kontaktowych.

Co robić lub czego nie robić po laserowej korekcji wzroku?

Każdy, nawet najmniej inwazyjny i bezpieczny zabieg wiąże się z pewną ingerencją w organizm. Dlatego nasze ciało, a w szczególności tak leczona jego część potrzebuje czasu i odpowiedniego traktowania, zanim odzyska pełnię swojej naturalnej sprawności. Nie inaczej jest w przypadku oczu. Najważniejsze, by już dzień po zabiegu zgłosić się na kontrolną wizytę u lekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Oprócz tego, trzeba chronić oczy przed dostaniem się do środka różnego rodzaju substancji chemicznych (np. szamponu lub dymu), ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera i telewizora, unikać wysiłku fizycznego, schylania się, ucisku oczu, kontaktu ze zwierzętami i innymi potencjalnymi źródłami zakażenia. Należy także chronić wzrok przed działaniem promieni słonecznych (przydadzą się okulary z filtrem UV) i przez pierwsze kilka dni po zabiegu zrezygnować z makijażu. Ważne jest też oczywiście stosowanie się do wszelkich zaleceń udzielonych nam przez lekarza.

Każdy w swoim tempie

Na koniec warto wspomnieć o tym, że każdy organizm reaguje nieco inaczej, w związku z czym ten sam zabieg laserowej korekcji wzroku u jednych pacjentów będzie wymagał nieco dłuższej rekonwalescencji, podczas gdy u innych jej czas ulegnie wręcz skróceniu. Wszystko zależy od tempa, w jakim będzie goić się rogówka. Przykładowo, występujące bezpośrednio po zabiegu wahania ostrości wzroku mogą trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Trzeba pamiętać, że nie bez znaczenia jest tu też rodzaj i wielkość wady, z którą pacjent do niego przystąpił, a także to, którą z metod laserowej korekcji wzroku w oparciu o wynik badania kwalifikacyjnego ostatecznie wybrał lekarz.

Mimo pewnych zasad, których trzeba przestrzegać po wykonanym zabiegu, laserowa korekcja wzroku jest bardzo atrakcyjną formą terapii często spotykanych wad. Szybka, bezpieczna i bardzo skuteczna nie bez przyczyny cieszy się dziś tak dużą popularnością. Nasza współpraca z gojącymi się oczami i kontrolującym je lekarzem z pewnością pomoże skrócić czas potrzebny na pełną rekonwalescencję.

Zobacz również