img

Refrakcyjna wymiana soczewki – kto powinien zdecydować się na zabieg?

Refrakcyjna wymiana soczewki to jeden z najpopularniejszych zabiegów okulistycznych. Znajdziesz go w każdej dobrej klinice okulistycznej, na przykład w Vidium Medica w Warszawie i Krakowie. Refrakcyjna wymiana soczewki to jedna z metod, które pozwalają całkowicie pozbyć się wady wzroku. Jest to metoda radząca sobie z krótkowzrocznością i nadwzrocznością a także z astygmatyzmem. Kto powinien zdecydować się na ten zabieg? Jakie są przesłanki, by do korekcji widzenia wybrać właśnie refrakcyjną wymianę soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki a metody laserowe

Obecnie w okulistyce mamy do czynienia z dwiema podstawowymi metodami pozwalającymi na rozprawienie się z wadami wzroku w sposób trwały i bezpieczny. Są to różnego rodzaju metody laserowe oraz właśnie refrakcyjna wymiana soczewki. W skrócie możemy powiedzieć, że refrakcyjna wymiana soczewki jest alternatywą dla osób, które z różnych względów nie kwalifikują się do zabiegu laserowego. Jakie są przesłanki takiego stanu rzeczy?

  • Bardzo duża wada wzroku. W przypadku każdej metody laserowej mamy podany zakres dioptrii, jaki ulega korekcji w czasie zabiegu. Dlatego osoby mające bardzo duża wadę wzroku nie mogą liczyć na to, że laser przywróci im pełną ostrość widzenia. W przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki nie mamy tego typu ograniczeń.

  • Wiek. Choć teoretycznie nie ma żadnej górnej granicy wieku, jeśli chodzi o laserową korekcję wzroku, to w praktyce lekarze często zalecają osobom po czterdziestym roku życia wybór innego typu zabiegu. Dlaczego? Mniej więcej w tym czasie osoby zmagające się z krótkowidzeniem zaczynają tez odnotowywać problemy z widzeniem na bliskie odległości na przykład przy czytaniu. To pierwsza oznaka tak zwanej starczowzroczności – choć oczywiście czterdziestolatkowi do starości jeszcze daleko, oko w tym wieku może mieć już trudności z właściwą akomodacją i pojawia się konieczność noszenia okularów z minusami na zewnątrz i z plusami do czytania. W takich sytuacjach laser sobie nie poradzi, natomiast refrakcyjna wymiana soczewki skutecznie usunie ten problem.

  • Inne schorzenia okulistyczne. W przypadku zmętnienia rogówki czy zaczątków zaćmy zabiegi laserowe są wykluczone. Osoby z takimi problemami kwalifikowane są do refrakcyjne wymiany soczewki, jeśli chcą pozbyć się wady wzroku.

  • Cienka rogówka. Ponieważ zabiegi laserowe polegają na modelowaniu rogówki, jeśli jest ona cienka, zabieg nie może być wykony. W przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki nie stanowi to jednak żadnego przeciwwskazania, bo rogówka nie jest tu kształtowana.

Oczywiście niezależnie od opisanych wyżej rekomendacji, ostateczną decyzję, dotyczącą kwalifikacji pacjenta do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki, tak samo jak do każdego innego zabiegu okulistycznego, podejmuje lekarz. Niezbędnym elementem jest tu wykonanie szczegółowych badań okulistycznych, a także badań ogólnych, dotyczących stanu zdrowia pacjenta, przede wszystkim chodzi tu o badania krwi.

Podobnie jak innych zabiegów okulistycznych, także refrakcyjnej wymiany soczewki nie wykonuje się u osób chorych. Nawet zwyczajne przeziębienie oznacza, że zabieg należy przełożyć na inny termin. Choć to dość prosta operacja w znieczuleniu miejscowym, wymaga ona jednak ostrożności, bo oko to bardzo wrażliwy i ważny narząd.

Zobacz również