img

Rekonwalescencja po operacji wszczepienia sztucznej soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki jest jedną z najnowocześniejszych metod korygowania wad wzroku. Polega na zastąpieniu naturalnej soczewki specjalnym implantem. Sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa wszczepiana jest do przedniej komory oka. Do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki mogą być zakwalifikowani pacjenci w każdym wieku, chociaż najwięcej operacji wykonuje się u osób po 40. roku życia. Operacja najczęściej przeprowadzana jest u pacjentów z zaćmą, u których konieczna jest wymiana zmętniałej soczewki na soczewkę o naturalnej przejrzystości. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki możliwe jest także skorygowanie innych wad wzroku. Należą do nich przede wszystkim dalekowzroczność (nadwzroczność) i krótkowzroczność. Refrakcyjna wymiana soczewki jest również skuteczną metodą korygowania astygmatyzmu. Jak wygląda rekonwalescencja po operacji wszczepienia sztucznej soczewki?

Jak przebiega operacja refrakcyjnej wymiany soczewki?

Podczas refrakcyjnej wymiany soczewki stosowane jest znieczulenie miejscowe, dlatego zabieg jest całkowicie bezbolesny. Znieczulenie podawane jest w formie kroplowej, a pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z personelem medycznym. W trakcie operacji na sali znajduje się anestezjolog.

Ile trwa rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki?

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, także po refrakcyjnej wymianie soczewki pacjent musi przejść okres rekonwalescencji. Jego długość zależy od uwarunkowań indywidualnych, jednak ze względu na bardzo małe nacięcie wykonywane podczas zabiegu czas ten wynosi zazwyczaj około tygodnia. Zaraz po zabiegu na oko zakładany jest opatrunek chroniący zoperowane miejsce przed urazami i zanieczyszczeniem. Pierwsza kontrola następuje już na drugi dzień po operacji. Po okresie rekonwalescencji konieczne jest odbycie jeszcze kilku wizyt kontrolnych. Powrót do pełnej sprawności po refrakcyjnej wymianie soczewki następuje zwykle dość szybko, jednak aby pacjent mógł widzieć wyraźniej musi upłynąć trochę czasu. Chociaż na efekty operacji trzeba będzie poczekać, skuteczność chirurgii refrakcyjnej w przywracaniu zdrowia pacjentom z wadami wzroku oceniana jest bardzo wysoko.

Powikłania

Ze względu na to, że w trakcie operacji wszczepienia sztucznej soczewki stosowane jest znieczulenie miejscowe, powikłania operacyjne dotyczą jedynie niewielkiego odsetka wszystkich przypadków. Implanty stosowane przy refrakcyjnej wymianie soczewki wykonane są z materiału, który jest tolerowany przez tkanki oka.

A co w przypadku braku efektów?

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że pomimo przeprowadzenia refrakcyjnej wymiany soczewki pacjent nadal nie widzi wyraźnie. W takich sytuacjach możliwe jest wykonanie kolejnego zabiegu polegającego na wymianie zastosowanej soczewki na inną soczewkę wewnątrzgałkową. Nowa soczewka dobierana jest na podstawie istniejących wskazań i przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że takie przypadki są jedynie sporadyczne – zdecydowana większość zabiegów chirurgii refrakcyjnej kończy się pełnym sukcesem.

 

 

Zobacz również