img

Smartfon, TV, komputer - jak wpływają na zdrowie naszych oczu?

Dostęp do nowoczesnej elektroniki jest już tak powszechny, że trudno wyobrazić sobie życie bez komputera, tabletu czy smartfona. Takie urządzenia znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, a dla wielu osób są podstawowymi narzędziami pracy. Należy mieć jednak świadomość, że zbyt częste korzystanie z tego rodzaju sprzętów może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie – a przede wszystkim na kondycję wzroku. W jaki sposób smartfony, telewizory i komputery wpływają na kondycję naszych oczu?

Czy komputery rzeczywiście szkodzą oczom?

Niestety, za powstawanie wielu problemów ze wzrokiem odpowiedzialność ponosimy my sami. Wielogodzinne patrzenie w ekran komputera niezaprzeczalnie nam szkodzi. Osiem godzin przed monitorem w pracy to ogromne obciążenie dla wzroku – a przecież to dopiero początek. Coraz częściej zamiast wybrać się na spacer czy iść poćwiczyć na siłowni wybieramy spędzanie wolnego czasu przed telewizorem. Przyzwyczajeni do ciągłego bycia w kontakcie, nawet na chwilę nie rozstajemy się ze smartfonem. Katujemy nasze oczy dzień w dzień, często nie zdając sobie sprawy z tego, na jak poważne konsekwencje zdrowotne się narażamy. Spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem może spowodować pogarszanie się wzroku oraz pogłębianie wad refrakcji. Jest to spowodowane przede wszystkim niedostatecznym nawilżeniem rogówki – patrząc w ekran, mrugamy rzadziej, a zatem emulsja łzowa nie może być właściwie rozprowadzana na powierzchni gałki ocznej.

W jaki sposób chronić oczy podczas pracy przy komputerze?

Ochrona oczu podczas pracy przy komputerze jest tak istotna, że dotyczą jej osobne normy i przepisy SANEPID-u. Jakie zapisy się w nich znajdują? Zacznijmy od wyposażenia samych pomieszczeń, w których obecne są komputery. Pokój do pracy powinien być widny, a biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna: dzięki temu najlepiej wykorzystamy naturalne źródło światła. Aby zneutralizować szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer należy umieścić w pomieszczeniu dużą ilość roślin doniczkowych. Istnieją gatunki, które potrafią nie tylko skutecznie oczyścić powietrze, lecz także pochłaniać tzw. smog elektromagnetyczny. Należą do nich między innymi skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, fikus, sansewieria, paprotka, gerbera Jamesona, aglaonema, dracena, zielistka i palma. Dodatkową korzyścią wstawienia do biura roślin jest poprawa samopoczucia – udowodniono, że osoby przebywające wśród zieleni są odporniejsze na stres i potrafią lepiej koncentrować się na zadaniach. Kolejną zasadą jest robienie krótkich przerw od monitora co najmniej raz na dwie godziny. W tym czasie warto skupić wzrok na oddalonych obiektach (np. patrząc przez okno). Jeśli mamy możliwość, warto podczas przerwy wyjść na zewnątrz – nic nie wysusza oczu tak bardzo jak powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach z komputerami. Gdy wyjście z biura jest niemożliwe, otwórzmy chociaż okno i przewietrzmy pokój. Jeśli zaś chodzi o telewizor i smartfon, najlepszą metodą ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem jest po prostu ograniczenie ich używania. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy (lub bardzo nie chcemy) sobie na to pozwolić, warto wybrać się do okulisty w celu dopasowania odpowiednich okularów z powłoką antyrefleksyjną, których możemy używać podczas korzystania z naszych sprzętów.

 

Zobacz również