img

Refrakcyjna wymiana soczewki – podstawowe informacje

Jak zlikwidować wadę wzroku i nie być już nigdy więcej zmuszonym do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób borykających się z problemami krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu. Na szczęście dziś w dobrych klinikach okulistycznych możemy skorzystać z zabiegów, które szybko i bezpiecznie przywrócą nam komfort widzenia. Jednym z takich zabiegów jest refrakcyjna wymiana soczewki. Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg? Na czym polega? Gdzie można z niego skorzystać? Oto garść najważniejszych informacji dla każdego, kto jest zainteresowany trwała korekcją wzroku.

Refrakcyjna wymiana soczewki – dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Jeśli interesujesz się usuwaniem wad wzroku, wiesz już zapewne, że obecnie najpopularniejsze są zabiegi laserowo szeroko reklamowane przez większość klinik okulistycznych w Polsce i na świecie. Nic w tym dziwnego – laserowa korekta wzroku jest szybka, bezbolesna i bezpieczna. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać. Wśród przeciwwskazań pojawia się na przykład cienka rogówka czy zespół suchego oka, a także zbyt duża wada wzroku – zabiegi laserowe mają tu ograniczony zakres działania.

Także pacjenci, którzy mają problemy z akomodacją, czyli potrzebują jednych okularów do dali, a drugich do bliży rzadko są kwalifikowani do okulistycznych zabiegów laserowych. Dotyczy to przede wszystkim osób po czterdziestym roku życia. We wszystkich tych przypadkach sprawdza się jednak refrakcyjna wymiana soczewki. Co ważne, przy tym zabiegu nie mamy ograniczenia liczby dioptrii, jakie wymagają skorygowania.

Refrakcyjna wymiana soczewki jest też zalecana, gdy u pacjenta występują dodatkowe problemy okulistyczne, takie jak wczesna faza rozwoju zaćmy, zmętnienie soczewki czy zaczątki tak zwanej starczowzroczności.

Oczywiście należy pamiętać, że każdorazowo do zabiegu okulistycznego, także do refrakcyjnej wymiany soczewki, kwalifikację przeprowadza lekarz okulista. To on ocenia indywidualny przypadek i wybiera najlepszy możliwy rodzaj zabiegu.

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Mówiąc najprościej – celem zabiegu jest zastąpienie wadliwie działającej soczewki pacjenta soczewką sztuczną. Usuwana w tym zabiegu jest przezroczysta soczewka własna, czyli ta część oka, która odpowiada za ostrość widzenia. Zastępowana jest ona soczewką sztuczną, indywidualnie dopasowywaną do budowy oka danej osoby.

Choć brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości jest to dość prosty zabieg okulistyczny. Nie wymaga on stosowania znieczulenia ogólnego – dzięki znieczuleniu miejscowemu w postaci kropli podawanych do oka pacjent jest cały czas świadomy i ma kontakt z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Stosowanie znieczulenia miejscowego obniża ryzyko związane z ewentualnymi powikłaniami po operacji.

Co ważne, zabieg ten nie wiąże się z długą i bolesną rekonwalescencją. Po jakim czasie pojawia się pełna ostrość i komfort widzenia? Zależy to od indywidualnych kwestii. Należy się jednak nastawić na czas między dwoma tygodniami a miesiącem. Pierwsze dwa tygodnie po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wymagają prowadzenia wyjątkowo oszczędnego trybu życia i uważania, by nie pocierać i nie naciskać oczu – nie może się do nich też dostać woda, dlatego niezalecane jest mycie głowy w tym okresie.

Zobacz również