img

Fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych w leczeniu chorób narządu wzroku. Przeprowadzenie takiego zabiegu pozwala wyeliminować konieczność noszenia soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Laserowa korekcja wzroku staje się w ostatnich latach coraz popularniejsza. Na temat tego sposobu leczenia narosły jednak pewne mity, sprawiające, że pacjenci zaczynają zastanawiać się nad skutecznością i bezpieczeństwem laserowej korekcji wzroku. W dzisiejszym artykule postaramy się obalić niektóre z fałszywych informacji na temat zabiegu.

MIT: Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa kilka godzin i jest bardzo skomplikowany

Nie ma to nic wspólnego z prawdą. Laserowa korekcja wzroku nie należy do skomplikowanych zabiegów okulistycznych. Trwa ona zazwyczaj 15 – 20 minut, a pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania. W trakcie zabiegu lekarz usuwa zewnętrzną część rogówki pacjenta, a następnie modeluje jej pozostałe warstwy. Warto zaznaczyć, że kontakt lasera z okiem trwa jedynie kilkadziesiąt sekund.

MIT: Po zabiegu laserowej korekcji wzroku trzeba zostać w szpitalu kilka dni

Pacjent, u którego przeprowadzono laserową korekcję wzroku, może opuścić klinikę już tego samego dnia. Po zakończeniu zabiegu pacjent spędza około 30 minut w pokoju odpoczynkowym, po czym następuje kontrola oczu w lampie szczelinowej. Gdy nie pojawiają się żadne przeciwwskazania, lekarz przekazuje pacjentowi zalecenia, po czym wypisuje go do domu.

MIT: Zabieg laserowej korekcji wzroku wymaga narkozy

Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana z użyciem znieczulenia miejscowego. Pacjent otrzymuje znieczulenie w formie kropli aplikowanych do oka bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu. Ze względu na to, że laserowa korekcja wzroku nie jest zabiegiem skomplikowanym, nie jest konieczne stosowanie narkozy. W trakcie laserowej korekcji wzroku pacjent cały czas zachowuje przytomność i jest w kontakcie z personelem medycznym.

MIT: Podczas laserowej korekcji wzroku pacjent odczuwa ból

W związku z tym, że podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie, pacjent poddawany laserowej korekcji wzroku nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych w trakcie przeprowadzania operacji. Lekki dyskomfort może pojawić się jedynie w momencie aplikacji do oka kropli anestetycznych oraz w trakcie odpreparowywania przez laser zewnętrznej warstwy rogówki. Pacjent może czuć w tych momentach wrażenie ucisku na gałkę oczną, jednak nie jest to związane z bólem.

MIT: Laserowa korekcja wzroku nie wyleczy astygmatyzmu

Zabieg laserowej korekcji wzroku przeprowadzany jest u pacjentów z różnymi dolegliwościami oczu. Przy użyciu lasera można wyleczyć zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność. Bardzo rozpowszechnionym mitem jest opinia, jakoby laserowa korekcja wzroku nie sprawdzała się u pacjentów z astygmatyzmem. Nic bardziej mylnego: zabieg jak najbardziej może być przeprowadzony u astygmatyków z wadą do 5,0 dioptrii. Zabiegu nie wykonuje się jednak w przypadkach, gdy wada wzroku jest nieustabilizowana

Zobacz również