img

Różne formy laserowej korekcji wzroku

Wielu z nas zapewne słyszało już coś na temat laserowej korekcji wzroku, która jest jedną z metod leczenia krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to jeden, zawsze taki sam zabieg. Nie każdy jednak wie, że pod pojęciem tym kryje się kilka różnych metod terapeutycznych. Jakie to metody i czym się różnią?

Istota laserowej korekcji wzroku

Na początek warto dobrze zrozumieć, na czym w ogóle polega laserowa korekcja wzroku. Mówiąc w dużym skrócie, chodzi tu o odpowiednie ukształtowanie rogówki, umożliwiające prawidłowe ogniskowanie promieni światła na kluczowej dla procesu widzenia warstwie oka, jaką jest siatkówka. Jest to zabieg na niezwykle małym i skomplikowanym narządzie, jaki stanowią nasze oczy, dlatego wymaga użycia najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Z pomocą przychodzą nam tu lasery (femtosekundowy i excimerowy), dzięki którym można wykonywać niezwykle małe i precyzyjne ruchy. Ponadto, przeprowadzany w taki sposób zabieg charakteryzuje się znaczną szybkością i bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Metody laserowej korekcji wzroku

Istnieje kilka różnych metod laserowej korekcji wzroku, na które możemy się zdecydować. Dzielimy je na powierzchniowe i głębokie (zwane też płatkowymi). Jaka jest między nimi różnica? W przypadku tych pierwszych (należą do nich m.in.: EBK, PRK, transPRK) usunięty w trakcie zabiegu nabłonek rogówki ulega potem stopniowej regeneracji. Metody takie są szczególnie polecane osobom, które mają bardzo cienką rogówkę oraz takim, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia w przyszłości urazów oka (np. sportowcy). Z kolei metody płatkowe (np. złoty standard chirurgii refrakcyjnej – femtoLASIK) opierają się na wytworzeniu tzw. płatka rogówki, który po zabiegu ulega zrośnięciu. Ich zaletą jest krótszy czas powrotu do normalnego funkcjonowania, a także możliwość korekcji dużych wad wzroku. Najnowocześniejszą formą laserowej korekcji wzroku jest SMILE. Charakteryzuje ją minimalna inwazyjność (potrzebne jest zaledwie malutkie nacięcie) i znikome ryzyko powikłań. Wszystkie wyżej wymienione metody terapii dostępne są w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Jeszcze inne możliwości

Jak się okazuje, pojęcie samej laserowej korekcji wzroku łączy w sobie kilka nieco różnych metod leczenia. To wciąż jednak nie wszystkie możliwości, jakie mamy dziś do dyspozycji. Oprócz nich i tradycyjnie stosowanych okularów korekcyjnych, istnieje jeszcze tzw. refrakcyjna wymiana soczewki, a także opcja zastosowania specjalnych soczewek fakijnych. Pierwsza z tych metod opiera się na zastąpieniu starej soczewki nową, sztuczną, wykonaną z przyjaznych dla organizmu materiałów. Druga polega na wszczepieniu do oka specjalnej, biopolimerowej soczewki (bez usuwania własnej pacjenta), która umożliwia korekcję wady. Takie rozwiązania polecana są osobom, które z różnych powodów nie zdołały zakwalifikować się do laserowej korekcji wzroku. Tym samym wachlarz dostępnych środków leczenia okazuje się naprawdę szeroki!

Zobacz również