img

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma to obecnie jedno z najpowszechniejszych schorzeń na świecie. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jakie jednak objawy towarzyszą jej wcześniej? Po czym poznać, że możemy mieć do czynienia z zaćmą? I czy możliwe jest wyleczenie tego schorzenia?

ABC zaćmy

Zaćma to schorzenie, które dotyczy niemal połowy osób w podeszłym wieku. Z biegiem czasu w soczewce ludzkiego oka odkładają się produkty licznych (nie zawsze prawidłowych) przemian metabolicznych, co najprawdopodobniej przyczynia się do jej mętnienia - które nazywamy właśnie zaćmą (alternatywnie: kataraktą). Najczęściej dotyczy osób starszych (procesy te mają związek ze starzeniem się organizmu), ale zaćma może również występować u młodych – jako skutek urazu, innych chorób - np. cukrzycy - i stanów zapalnych oczu, a nawet w efekcie długotrwałego stosowania niektórych leków o takim właśnie działaniu ubocznym. Szacuje się, że zaćma jest współcześnie główną przyczyną upośledzenia bądź utraty wzroku na świecie.

Jak objawia się zaćma?

Na skutek opisanego procesu mętnienia soczewka traci swoją naturalną przezierność i ulega zmętnieniu, co oczywiście niesie ze sobą namacalne skutki. Jednak początki rozwoju zaćmy mogą być zupełnie bezobjawowe. Nie towarzyszy im ból, ani inne charakterystyczne symptomy. Dopiero z biegiem czasu pacjenci zaczynają skarżyć się na m.in.: spadek ostrości widzenia, rozmazanie obrazu, nadwrażliwość na światło, kłopoty z właściwą oceną odległości i postrzeganiem barw. W razie wystąpienia tego typu objawów – lub innych nieprawidłowości związanych ze wzrokiem – warto jak najszybciej zgłosić się do okulisty, który przebada nasze oczy.

Jak leczyć to tylko zabiegiem!

Leczenie farmakologiczne w przypadku katarakty nie przynosi efektów. Jedyną skuteczną formą terapii zaćmy jest zabieg operacyjny, który polega na ultradźwiękowym rozbiciu zmętniałej soczewki, usunięciu jej i zastąpieniu nową, wykonaną z przyjaznych dla organizmu biopolimerów. Procedura taka trwa bardzo krótko – raptem kilkanaście minut – a do tego jest całkowicie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym (w postaci kropli). Ponadto, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz dzięki bardzo dużej popularności zabiegu (uważanego z jedną z najczęściej przeprowadzanych procedur okulistycznych na całym świecie!), charakteryzuje się on wyjątkowo dużym bezpieczeństwem i wysoką skutecznością. Po zastosowaniu takiej formy terapii zaćma praktycznie nie może wrócić – chyba, że zmiany pojawią się w torebce soczewki. Wówczas jednak można przeprowadzić zabieg tzw. kapsulotomii tylnej, który pozwala rozwiązać taki problem.

Ważne jest, by uświadomić sobie, że zaćma to schorzenie, które można zatrzymać i skutecznie wyleczyć. Pod żadnym pozorem nie należy jednak jej lekceważyć! Pamiętajmy zatem o regularnych badaniach wzroku u specjalisty, a w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów nie zwlekajmy z udaniem się po pomoc!

Zobacz również