img

Zaćma - ile kosztuje zabieg w Warszawie?

Wśród schorzeń oczu z pewnością jedną z najbardziej powszechnych, ale też najgroźniejszych jest zaćma. Znana też jako katarakta dotyka głównie osoby po 70 roku życia, ale nie jest to reguła. Zdarza się też u osób młodszych. Nie ma jednoznacznie określonego przebiegu, może rozwijać się bardzo powoli przez wiele lat, stopniowo pogarszając wzrok pacjenta, ale może także zaatakować znienacka i w ciągu kilku miesięcy doprowadzić do zupełnej ślepoty. Obecnie zaćmę można uleczyć jedynie operacyjnie. Zabieg usunięcia zaćmy wiąże się z dość wysokimi kosztami jest jednak metodą zupełnie bezpieczną i odznaczającą się niemal stuprocentową skutecznością, a ponadto jest szybka i bezbolesna.

Operacja usunięcia zaćmy

Zaćma to choroba atakująca soczewkę oka. W wyniku naturalnych procesów starzenia (rzadziej z innych przyczyn) soczewka mętnieje, a wzrok stopniowo zanika. Nie ma skutecznych metod zahamowania tego procesu, jedynym dostępnym obecnie rozwiązaniem jest usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej implantem, któremu zmętnienie nie grozi.

Przed zabiegiem pacjent musi zostać do operacji zakwalifikowany. W tym celu przeprowadza się dokładny wywiad. Lekarz okulista zleci także serię różnorodnych badań, które pozwolą mu dokładnie ocenić stan oka pacjenta. Jest to ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale też dlatego, że syntetyczna soczewka wprowadzana do oka jest przygotowywana indywidualnie dla każdego pacjenta zależnie od jego potrzeb. Jeśli więc oprócz zaćmy pacjent cierpi na krótkowzroczność, może zdecydować się na soczewkę wieloogniskową, która nie tylko ochroni go przed utratą wzroku ze względu na zaćmę, ale także pozwoli całkowicie zrezygnować z okularów, czy soczewek kontaktowych.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Naturalna soczewka zostaje rozbita za pomocą ultradźwięków, a jej fragmenty zostają usunięte z oka. Następnie na jej miejsce wprowadzany jest przygotowany uprzednio implant. Najczęściej ma on formę rulonika, który rozwija się w oku. Po zabiegu koniecznie należy stosować się do zaleceń lekarza i pozwolić oczom zagoić się oraz przyzwyczaić do nowego widzenia. Powikłania po operacji zaćmy należą do rzadkości.

Koszt operacji usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez NFZ. Jeśli więc pacjent nie może pozwolić sobie na leczenie w prywatnym ośrodku, może otrzymać informację o najbliższych wolnych terminach i dokonać wymiany soczewki na NFZ. Fundusz nie refunduje jednak bardziej zaawansowanych soczewek - istnieje możliwość wyboru jedynie soczewki jednoogniskowej, która nie zniweluje innych wad wzroku, jak na przykład krótkowzroczność. Jeśli więc pacjent chciałby zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązania musi ponieść pełne koszty zabiegu. Sama soczewka może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czy będzie to podstawowa soczewka mająca za zadanie jedyne uleczyć zaćmę, czy również zniwelować inne wady wzroku. Dodatkowo najlepsze soczewki zawierają też filtr promieni UV, czy filtr światła niebieskiego.

Zabieg to również niemały wydatek. W Warszawie samo badanie kwalifikacyjne to koszt od 300zł do 450zł. Ceny operacji zaś wahają się od 2500zł do aż 8000zł. Różnice w cenie wynikają nie tylko z jakości usług świadczonych przez poszczególne ośrodki, ale też z oferowanych przez nie warunków. Niektóre kliniki oferują pakiety, które choć wydają się być droższe, zawierają w sobie bardziej kompleksową opiekę - od konsultacji przed operacją, przez sam zabieg, po nawet dwie wizyty kontrolne po operacji. W innych przypadkach sama operacja może być tańsza, jednak trzeba liczyć się z innymi kosztami, na przykład dodatkowych wizyt kontrolnych po zabiegu.

Zobacz również