img

Chorujesz na cukrzycę Koniecznie sprawdź czym jest retinopatia cukrzycowa

Cukrzyca to jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych. Z roku na rok liczba chorych rośnie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie ze schorzeniem zmagają się już 422 miliony osób. Na cukrzycę choruje przeszło 3 miliony Polaków. Problem dotyczy co czwartej osoby powyżej 60. roku życia. Schorzeniu najczęściej towarzyszą inne dolegliwości – zarówno w zakresie powikłań, jak i chorób współistniejących. Jedną z nich jest retinopatia cukrzycowa.

Cukrzyca a inne choroby

Terminem „cukrzyca” określa się tak naprawdę cały kompleks chorób. Są to schorzenia metaboliczne wynikające z podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Taki stan, nazywany też hiperglikemią, jest spowodowany upośledzeniem produkcji lub działania insuliny – hormonu wydzielanego przez trzustkę i odpowiedzialnego za metabolizm glukozy. W następstwie zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi mogą rozwijać się rozmaite powikłania. Należą do nich między innymi: choroby nerek, choroby układu krwionośnego, choroby serca, osteoporoza, neuropatia, choroby dermatologiczne, stopa cukrzycowa, choroby jamy ustnej, depresja. Częstym schorzeniem towarzyszącym cukrzycy jest także retinopatia cukrzycowa.

Czym jest retinopatia cukrzycowa?

U osób chorujących na cukrzycę bardzo często pojawiają się schorzenia narządu wzroku. Jednym z nich jest retinopatia, występująca zarówno u osób z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje, że dochodzi do uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce. Patologiczne zmiany siatkówki prowadzą do upośledzenia odbierania bodźców wzrokowych. Osoby z cukrzycą zaczynają mieć postępujące problemy ze wzrokiem. Z biegiem czasu dolegliwości nasilają się: obraz staje się coraz bardziej zamglony i niewyraźny. Uszkodzone naczynia krwionośne mogą też pękać i powodować krwotoki. Jeśli nie zostanie podjęte właściwe leczenie, może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku. Wyróżniamy dwa rodzaje retinopatii. Pierwszym jest retinopatia nieproliferacyjna. Zmiany powstające w jej wyniku mogą się cofnąć gdy tylko cukrzyca zostanie wyrównana. Towarzyszy jej zwykle najmniejsza liczba powikłań. Bardziej niebezpieczna jest retinopatia proliferacyjna. Oprócz problemów z widzeniem może dojść także do nagłego krwawienia siatkówki. Ta postać choroby wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.

Leczenie retinopatii cukrzycowej

Ze względu na to, że osoby z cukrzycą są bardziej narażone na schorzenia narządu wzroku, konieczne jest wykonywanie u nich regularnych badań okulistycznych. Szybkie wykrycie ewentualnych zmian pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo uratowania wzroku. Pacjenci z łagodną postacią retinopatii pozostają pod stałą kontrolą okulisty. Niekiedy zaleca się wykonanie fotokoagulacji siatkówki lub przeprowadzenie zabiegu laserowego. Dla pacjentów z retinopatią proliferacyjną jedynym ratunkiem może okazać się operacja. Podczas zabiegu laserowego dokonuje się uszkodzenia zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych, które są następnie usuwane z organizmu. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony wzroku u osób z zaawansowaną postacią retinopatii cukrzycowej.

Zobacz również