img

Soczewki multifocalne

Wady wzroku są bardzo powszechnym problemem. Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu zaburzeń widzenia cierpi przeszło 250 milionów ludzi. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, istotne problemy ze wzrokiem mogą dotyczyć ponad 40% Polaków w wieku produkcyjnym. Najpowszechniejszą metodą korekcji wad wzroku jest noszenie okularów lub stosowanie konwencjonalnych soczewek kontaktowych. Jednak nie dla każdego takie rozwiązanie będzie optymalne. Po pierwsze, okulary mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania pewnych profesji. Dotyczy to przede wszystkim pilotów, motorniczych, sportowców i zawodowych kierowców. Z kolei soczewki mogą być niebezpieczne dla osób z alergią. W takich sytuacjach można spróbować innej metody, a mianowicie refrakcyjnej wymiany soczewki. To nowoczesny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej odpowiednio dopasowanym implantem wewnątrzgałkowym. Typ i rozmiar sztucznej soczewki dobierane są indywidualnie. Jednym z rodzajów takich implantów są tzw. soczewki multifokalne.

Budowa soczewek multifocalnych

Sposób działania implantów multifokalnych jest zbliżony do okularów progresywnych. W przeciwieństwie do implantów monofokalnych (jednoogniskowych), soczewki multifocalne wykazują zdolność skupiającą z różną mocą (w zależności od tego, jak daleko znajduje się obserwowany obiekt). Innymi słowy, soczewki multifokalne pozwalają korygować wzrok w wielu punktach ogniskowania. Dzięki temu umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, oraz dają pełną ostrość obrazu we wszystkich odległościach pośrednich. Soczewki multifokalne składają się w trzech części: górna zapewnia korekcję dali, środkowa koryguje odległości pośrednie, a dolna umożliwia korekcję bliży. Nowoczesne soczewki multifokalne wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dlatego zapewniają duży komfort noszenia. Okres adaptacji implantu jest bardzo krótki, a ostre widzenie jest osiągane niemal natychmiast po operacji.

Dla kogo przeznaczone są soczewki multifocalne?

Soczewki multifokalne stosuje się przede wszystkim u pacjentów z prezbiopią (starczowzrocznością). Choroba najczęściej daje o sobie znać u osób około 40-50 roku życia. Polega na stopniowej utracie sprężystości soczewki, która to zdolność jest niezbędna do wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie wraz z wiekiem powodują, że soczewka staje się coraz bardziej sztywna – a tym samym nie jest zdolna do prawidłowego zmieniania swojej krzywizny w zjawisku akomodacji. Ponieważ soczewki multifokalne umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, eliminują konieczność używania okularów korekcyjnych do czytania czy patrzenia na dalsze odległości. Przy pomocy takich soczewek możliwa jest korekcja wad w zakresie od -8 do +8 dioptrii. 

Jak dobrać soczewki multifokalne?

Doborem soczewek wewnątrzgałkowych zajmują się optometryści, czyli specjaliści w zakresie dopasowywania sposobu korekcji optycznej. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wiek pacjenta i istniejącą wadę wzroku. Konieczne jest też wykonanie kilku podstawowych badań – przeprowadza je optometrysta lub okulista. Soczewki multifocalne dopasowywane są indywidualnie. Parametry, które się przy tym uwzględnia, to przede wszystkim:
    • średnica,
    • promień krzywizny,
    • moc sferyczna,
    • addycja,
    • konstrukcja soczewki,
    • materiał wykonania.

 

 

 

Zobacz również