img

Jak się przygotować do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to jedna z najnowocześniejszych metod korekcji wzroku. Zabieg jest szybki, bezbolesny, bezpieczny i szalenie skuteczny. Pozwala na skorygowanie nawet kilku wad wzroku jednocześnie, dodatkowo stanowi profilaktykę zaćmy na przyszłość, a nowoczesne soczewki wszczepiane w ramach tego zabiegu pozwalają na dodatkową ochronę oczu na przykład przed szkodliwymi promieniami UV. Jak wygląda operacja refrakcyjnej wymiany soczewki i jak się do niej przygotować?

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Na czym właściwie polega refrakcyjna wymiana soczewki? W ramach tego zabiegu naturalna soczewka pacjenta zostaje usunięta. Zastępuje się ją przygotowanym wcześniej implantem. Syntetyczna soczewka wykonana z biokompatybilnego materiału zostaje dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta. Na podstawie badań kwalifikacyjnych przed zabiegiem określa się, jaka moc soczewki będzie potrzebna, by zapewnić pacjentowi dobrą ostrość widzenia.
Metodą tą leczyć można krótkowzroczność, dalekowzroczność, a także astygmatyzm. Również kombinacja tych wad wzroku może zostać skorygowana za pomocą odpowiednio dobranej soczewki. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Narkoza nie jest konieczna, wystarczą specjalne znieczulające krople.

Jakie badania trzeba wykonać przed refrakcyjną wymianą soczewki?

Choć nie ma szczególnych przeciwwskazań do refrakcyjnej wymiany soczewki, przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie dogłębnego wywiadu i całej serii badań. Niemal jedyną przeszkodą w przeprowadzeniu operacji jest ciężki stan pacjenta. Zabieg ten poleca się na ogół osobom po 55 roku życia, ale mogą się jej poddać również osoby młodsze.
Wywiad i badania są ważne ze względu na konieczność doboru idealnie dopasowanej soczewki. W tym celu lekarz okulista przeprowadza rozmowę z pacjentem, aby poznać jego oczekiwania, obawy i potrzeby. Następnie wykonuje się serię testów, które pozwalają na bardzo dokładne określenie struktury oka pacjenta, stanu rogówki, stopnia zaawansowania poszczególnych wad wzroku i tym podobne.
Lekarz okulista może zalecić, by przed badaniami kwalifikacyjnymi zrezygnować na jakiś czas z noszenia soczewek. Jeśli są to soczewki miękkie czas ten wynosi na ogół dwa tygodnie. W przypadku soczewek twardych będą to trzy tygodnie.
Lista badań wykonywanych przed refrakcyjną wymianą soczewki obejmuje sprawdzenie ostrości wzroku z bliska i z daleka, badanie dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oprócz tego wykonuje się nieco bardziej skomplikowane badania, na przykład biometrię optyczną, topografię rogówki, pomiar gęstości komórek nabłonka, czy OCT tylnego odcinka oka. Wszystko to ma na celu wyliczenie mocy soczewki, jaka będzie potrzebna. Ponadto lekarz zleci wykonanie kilku badań laboratoryjnych, na przykład oznaczenie grupy krwi, morfologię i układ krzepnięcia.
 
Więcej o zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki dowiesz się tutaj -> https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/

Czego unikać przed refrakcyjną wymianą soczewki?

Nie ma konkretnych wskazań co należy robić, a czego unikać przed refrakcyjną wymianą soczewki. Lekarz może zlecić zaprzestanie noszenia soczewek przed zabiegiem. Może też przepisać krople, które trzeba będzie stosować raz, lub kilka razy dziennie na jakiś czas przed zabiegiem.
Refrakcyjna wymiana soczewki nie wymaga hospitalizacji, wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia. Nie zaleca się jednak prowadzenia samochodu bezpośrednio po zabiegu, dlatego warto poprosić zaufaną osobę o transport do i z kliniki, lub też zamówić taksówkę.
Po zabiegu natomiast pacjenta czeka okres rekonwalescencji, w którym należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, tak, aby uniknąć potencjalnych powikłań pooperacyjnych.

 

Zobacz również