img

Jaskra - ile kosztuje zabieg w Krakowie?

Jaskra to jedna z chorób oczu, które mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. Pod nazwą „jaskra”, czasem zwaną też z łaciny glaucomą kryje się wiele jednostek chorobowych. Zależnie od umiejscowienia jaskry i jej przebiegu, objawy mogą nieco różnić się od siebie, różnie też będzie się choroba rozwijać. Jedno jest jednak pewne  - grozi ona zupełną utratą wzroku u pacjenta. Nie jest łatwo jednoznacznie określić, na czym polega jaskra, jednak najjaśniejszą definicją może być „postępujący zanik nerwu wzrokowego”.

Wśród przyczyn podaje się przede wszystkim podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego. Do rozwoju jaskry przyczynić mogą się też predyspozycje genetyczne, wiek (powyżej 40 roku życia), migreny, krótkowzroczność, zimne ręce i stopy i niskie ciśnienie tętnicze.

Objawy w dużej mierze zależne są od rodzaju jaskry, na jaki zapadnie pacjent. Niejednokrotnie jednak jaskra może długo rozwijać się bezobjawowo. Nie powoduje również bólu, przez co bywa niezauważona przez całe lata. Na ogół objawy obejmują powolne zanikanie widzenia, zwłaszcza na obrzeżach pola widzenia. Rzadkie są przypadki ostrego ataku jaskry, kiedy nagle spada ostrość widzenia, wokół źródeł światła pojawiają się tęczowe koła, występują też migreny i nudności.

Czym jest zabieg usunięcia jaskry?

W przypadku leczenia jaskry do wyboru jest arsenał możliwości. Okulista zaleci daną metodę zależnie od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju jaskry, który dotyka pacjenta. Nie bez znaczenia są też choroby współistniejące oraz wiek pacjenta.

Leczenie ma na celu zatrzymanie postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego, obniżenie a następnie utrzymanie na odpowiednim poziomie ciśnienia wewnątrzgałkowego i utrzymanie funkcji wzrokowych pacjenta. Na początkowych etapach choroby często rozpoczyna się leczenie od specjalnych kropli, które obniżyć mają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Gdy to nie pomaga, pacjent może zostać skierowany na zabieg laserowy, a w zaawansowanych przypadkach na operację.

Na czym polega zabieg usunięcia jaskry?

Wszystkie właściwie zabiegi usunięcia jaskry skupione są na obniżeniu ciśnienia gałkowego w oku. Przed operacją lekarz dokonuje dokładnych pomiarów i ustala, jakie ciśnienie będzie optymalne, by zatrzymać postępowanie jaskry. Zabiegi laserowe polegają na poszerzeniu tak zwanego kąta przesączania w oku, co pozwala na swobodniejszy odpływ cieczy wodnistej z oka, a co za tym idzie - zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W klinikach okulistycznych wykonywane są też jednak również klasyczne chirurgiczne zabiegi mające na celu zatrzymanie rozwoju jaskry. Irydektomia chirurgiczna polega na wykonaniu nacięcia na tęczówce oka, co udrażnia drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. Kanaloplastyka z kolei to udrożnienie drogi opływu dla cieczy wodnistej za pomocą maleńkiego cewnika. Kolejną metodą jest cykloablacja polegająca na ograniczeniu produkcji cieczy wodnistej w oku poprzez częściowe zniszczenie ciałka rzęskowego, które tą produkcją się zajmuje.

Ceny zabiegu usunięcia jaskry w Krakowie

Ze względu na zróżnicowanie metod leczenia jaskry różne będą też ceny, zależnie od wybranego zabiegu. Operacje jaskry nie są tak kosztowne jak operacje laserowej korekcji wzroku, nadal może to być jednak spory wydatek. W Krakowie na samą konsultację okulistyczną, która pozwoli zdiagnozować jaskrę i dobrać odpowiednie leczenie zapłacimy od 100zł do nawet 390zł. Nie wszystkie kliniki oferują też każdy rodzaj operacji. Irydotomia laserowa kosztować może od 250zł do 400zł za jedno oko. Podobnie trabekuloplastyka laserowa to koszt około 300zł lub 400zł. Może jednak okazać się, że niezależnie od kosztów, operacja będzie jedyną szansą na zachowanie widzenia.

 

Zobacz ile kosztuje usunięcie jaskry w klinice Vidiummedica -> https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/cennik/

Zobacz również