img

Leczenie jaskry - najważniejsze zagadnienia

​Jaskra to jedna z tych chorób, które ujawniają się z wiekiem. Szacuje się, że blisko 1 na 50 osób po 40 roku życia cierpi na tę przypadłość, z czego najgorzej statystyki wyglądają wśród emerytów, gdzie na jaskę choruję niemal co 10 osoba. Bez regularnych badań dość trudno zdiagnozować jaskrę, gdyż choroba ta przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy postępuje i zaczyna uszkadzać nasz nerw wzrokowy, wówczas zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy udać się do specjalisty. Potocznie jaskra nazywana jest "cichym złodziejem wzroku". 

Jaskra - co to jest?

Na początku warto omówić, czym jest jaskra. Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. U osób cierpiących na to schorzenie przepływ cieczy wodnistej wewnątrz przedniej komory oka jest zaburzony - z racji braku ujścia gromadzi się, wytwarzając wewnątrz oka ciśnienie, co stopniowo niszczy nasz nerw wzrokowy. Szczególnie na wystąpienie jaskry są osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym oraz te, u których jaskra występowała w rodzinie. Ponadto rozwoju jaskry mogą towarzyszyć cukrzyca, krótkowzroczność, a nawet przewlekły, nadmierny stres. 
 
Rozróżniamy kilka rodzajów jaskry, najczęściej diagnozowanym rodzajem jest jednak Jaskra pierwotna otwartego kąta. Rozwija się ona bardzo powoli i przez pierwsze kilka lat choroba może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci zwykle zgłaszają się do specjalisty, gdy ich nerw wzrokowy jest już poważnie uszkodzony, a ich pole widzenia znacznie zawężone. Ogólnie przyjmuje się, że warto udać się na badania do okulisty co najmniej raz na dwa lata. Jeśli dostrzeżemy u siebie pogorszenie wzroku i zawężenie pola widzenia, ból oka czy widzenie aureoli wokół źródeł światła - warto udać się do lekarza niezwłocznie - nawet jeśli ostatnia wizyta miała miejsce kilka miesięcy temu.

Jakie są metody leczenia jaskry?

Jaskry nie da się całkowicie wyleczyć. Na szczęście za pomocą rozwoju medycyny możemy zahamować jej rozwój do takiego stopnia, aby do końca życia, mimo schorzenia, widzieć przyzwoicie. Jaskry nie można leczyć na własną rękę. Konieczna jest stała konsultacja ze specjalistą, gdyż sposób postępowania jest dostosowany do sytuacji każdego chorego. Jednym ze sposób leczenia, jest terapia farmakologiczna, która ma na celu zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub ułatwienie jej odpływu. Jeśli jednak to nie pomaga, możemy skorzystać z metody operacyjnej lub laserowej. W zależności od rodzaju choroby stosuje się różne metody leczenia. Niemal w każdym przypadku skuteczność zabiegu lub terapii jest jednak uzależniona od stanu zaawansowania choroby. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka narządu wzroku - z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażeni na choroby oczu, a ich wczesne wykrycie pozwala cieszyć się poprawną optyką przez długie lata. 
 
Jeśli chodzi o metody laserowe, możemy wyróżnić selektywną trabekuloplastykę laserową SLT czy Irydotomię laserową. Ta pierwsza pozwala bezpiecznie obniżyć ciśnienie śródgałkowe. Można go powtarzać i jest całkowicie bezpieczny. W trakcie irydotomii wykonuje się laserem mały otwór w tęczówce, który ma ułatwić odpływ cieczy wodnistej do komory przedniej oka. W celu doboru metody leczenia najlepiej udać się na wizytę diagnostyczno-kwalifikacyjną, która pozwoli dobrać najlepszą opcję dla naszej życiowej sytuacji.

 

Zobacz również