img

Krótkowzroczność - przyczyny

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych na świecie wad wzroku. Wadę tę można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, ale też operacji laserowej korekcji wzroku. Choć nie zagraża bezpośrednio życiu, czy zdrowiu i nie może doprowadzić do absolutnej ślepoty, niejednokrotnie utrudnia życie i powoduje niewygodę przez bardzo niewyraźne widzenie, zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach silnej krótkowzroczności. Jakie jednak właściwie są przyczyny tej wady wzroku, skąd się bierze i czy można jej jakoś zapobiec?

Skąd się bierze krótkowzroczność?

Jak większość wad wzroku, również krótkowzroczność swoje przyczyny ma przede wszystkim w niewłaściwej budowie oka. Ciało ludzkie nie jest symetryczne i zdarzają się zniekształcenia pewnych organów lub ich elementów. Tak właśnie może zdarzyć się też z oczami. Jeśli gałka oczna jest zbyt długa, lub niektóre elementy oka zbyt wypukłe - światło nie pada na siatkówkę prawidłowo i wzrok nie jest w pełni ostry. Właśnie tym jest krótkowzroczność.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego ta wada może się rozwinąć. Czasem może być pochodną innych rozwijających się chorób, na przykład zaćmy, a nawet cukrzycy. Pełny podział przyczyn krótkowzroczności obejmuje pięć jej rodzajów.

Krótkowzroczność osiowa spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej. Krzywiznowa (zwana też soczewkową) występuje, gdy soczewka lub rogówka są zbyt wypukłe. Refrakcyjna wynika z zaburzonego współczynnika załamania światła i związana jest z innymi chorobami, jak wspomniane już cukrzyca, czy zaćma. Krótkowzroczność rogówkowa to rzadka odmiana i spowodowana jest zbytnią kulistością rogówki. Może również trafić się krótkowzroczność mieszana, spowodowana kilkoma czynnikami jednocześnie.

Dodatkowo należy wspomnieć, że krótkowzroczność może być dziedziczna, a także spowodowana czynnikami środowiskowymi. Chyba każdy z nas słyszał tekst „od ekranu psują się oczy” i rzeczywiście, nadmierne korzystanie z ekranów LED może przyczynić się do pogłębienia wady wzroku. Nie tylko ekrany są jednak niebezpieczne dla naszych oczu. Do rozwoju krótkowzroczności mogą przyczynić się też czytanie, czy pisanie lub praca ręczna z drobnymi przedmiotami. Wszystkie te czynności przeciążają gałkę oczną, która w efekcie wydłuża się, powodując krótkowzroczność.

Niezależnie od przyczyn i historii rozwoju wady, zasadniczym problemem powodującym zaburzenie wzroku jest to, że promienie świetlne nie padają na ognisko siatkówki, tak jak powinny, ale na punkt przed nią. To powoduje zamazanie obrazu.

Objawy krótkowzroczności

Pacjenci krótkowzroczni będą widzieć wyraźnie z bliska, natomiast patrząc w dal będą widzieli obraz jako niewyraźny lub rozmazany. Im cięższy przypadek krótkowzroczności, tym bardziej niewyraźne widzenie, ale też zmniejsza się odległość, z której pacjent widzi wyraźnie. W przypadkach bardzo silnej krótkowzroczności nawet przedmioty będące relatywnie blisko wydają się być rozmazane. W przypadku krótkowidzów dość powszechne jest mrużenie oczu w momencie patrzenia w dal. Wytężanie wzroku, by widzieć wyraźnie może powodować również bóle głowy i zmęczenie oczu, a także uczucie napięcia gałki ocznej.

Krótkowzroczność - leczenie

Krótkowzroczność można skorygować za pomocą wklęsłych soczewek rozpraszających. Istnieją zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe, które pomagają zniwelować niewyraźne widzenie. Krótkowzroczność można leczyć również operacyjnie. Coraz popularniejsze są również zabiegi laserowej operacji wzroku, które pozwalają na modelowanie rogówki i przywrócenie jej naturalnego kształtu potrzebnego do wyraźnego widzenia.

Zobacz również