img

Metody leczenia krótkowzroczności

Z roku na rok zwiększa się liczba osób zgłaszających się do gabinetów okulistycznych z objawami krótkowzroczności. Świadomość społeczna na temat konieczności regularnych wizyt u okulisty zdaje się być coraz większa. Nie zmienia to jednak faktu, iż na całym świecie żyje ponad miliard osób z tą wadą wzroku – podczas gdy leczeniu poddaje się jedynie garstka. Krótkowzroczność, inaczej zwana miopią, jest jedną z najczęstszych refrakcyjnych wad wzroku. Ryzyko jej wystąpienia związane jest nie tylko z czynnikami genetycznymi lecz także środowiskowymi.

Wady refrakcji – co to takiego?

Zauważyłeś, że lepiej widzisz przedmioty znajdujące się blisko ciebie, a te będące dalej postrzegasz jako nieostre i rozmazane? Czujesz potrzebę mrużenia oczu aby poprawić jakość widzenia? Twoje oczy łzawią i pieką, a ty musisz ciągle je pocierać? Być może jest to spowodowane wadą refrakcyjną zwaną krótkowzrocznością. Nasze oczy są skomplikowanym układem optycznym, w którym kluczowe zadanie przypada rogówce, soczewce i siatkówce. Promienie świetlne odbite od przedmiotów, na które patrzymy, trafiają najpierw do rogówki, by następnie przejść przez soczewkę i dotrzeć do położonej w tylnej części oka siatkówki. Czasami dzieje się tak, że wiązka światła zamiast ogniskować się na siatkówce, skupia się przed nią (krótkowzroczność) lub za nią (nadwzroczność). Dzieje się tak m.in. ze względu na nadmierne uwypuklenie rogówki i soczewki. Informacja przekazywana do mózgu przez nerw wzrokowy nie jest idealnie odwzorowywana, co odbieramy właśnie jako zmniejszenie ostrości widzenia. W takich przypadkach mówimy właśnie o wadach refrakcji, czyli nieprawidłowym załamywaniu światła w oku.

Krótkowzroczność – czynniki ryzyka

Etiologia krótkowzroczności związana jest z różnymi czynnikami. Do niedawna jako podstawową przyczynę miopii wymieniało się dziedziczenie. Co prawda nie udało się jeszcze wyróżnić genu, który odpowiedzialny jest za przekazywanie tej wady potomstwu, jednak jeśli u najbliższych krewnych występowała ta wada refrakcji, prawdopodobnie i my znajdujemy się w grupie ryzyka. W ostatnich latach coraz większe znaczenie w etiologii krótkowzroczności mają czynniki środowiskowe, przede wszystkim długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera i czytanie przy niedostatecznym oświetleniu. Gdy przez dłuższy czas patrzymy na przedmioty z bliska, następuje kompensacyjne wydłużanie gałki ocznej, w związku z czym kształt rogówki i siatkówki może ulec deformacji. Co ciekawe, miopia może pojawić się też na skutek bardzo wczesnej nauki czytania, jak również ze względu na niedobór witamin (A, D, E).

Leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność charakteryzuje się tym, że ma tendencję do pogłębiania. Z biegiem czasu problemy ze wzrokiem mogą się nasilać, a zakres wyraźnego widzenia stawać się coraz mniejszy. Najprostszym sposobem korygowania krótkowzroczności jest stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych. Takie metody nie wyleczą jednak wady wzroku, która z biegiem czasu może być coraz poważniejsza. Im większy stopień krótkowzroczności, tym pacjent musi nosić mocniejsze okulary. Jedyną metodą wyleczenia wad refrakcji jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Doskonałe efekty uzyskuje się dzięki laserowej korekcji wzroku, nowoczesnej i w pełni bezpiecznej metodzie stosowanej w leczeniu nie tylko krótkowzroczności, lecz także nadwzroczności i astygmatyzmu. W zależności od tego, jaka technika zostanie wykorzystana podczas zabiegu, korekcja laserowa polega na przywróceniu prawidłowego kształtu rogówki lub wszczepieniu do oka implantu (sztucznej soczewki). Efekty uzyskane dzięki takiej operacji są trwałe, a pacjent nie musi od tej pory nosić ani okularów, ani soczewek kontaktowych.

Zobacz również