img

Korekcja stożka rogówki a wysiłek fizyczny

​Zamazane widzenie, efekt halo wokół przedmiotów, światłowstręt, gorsze widzenie w nocy, pieczenie i swędzenie oczu… To wszystko mogą być objawy przemęczenia wzroku, może się jednak też okazać, że to stożek rogówki. Mało znane, a bardzo niebezpieczne schorzenie, którego nie można ignorować. W przypadku pogarszającego się widzenia należy jak najszybciej udać się do okulisty, który potwierdzi diagnozę. Jeśli jest to stożek rogówki, pacjenta czeka kilka różnych dróg możliwego leczenia schorzenia. Niewielkie zaburzenia widzenia można zniwelować z pomocą specjalnych, twardych soczewek kontaktowych. Jeśli jednak wzrok pogarsza się coraz bardziej, konieczna może okazać się operacja. Jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, również operacje oczu wymagają odpowiedniego czasu rekonwalescencji. Co zalecają lekarze jeśli chodzi o sport w przypadku stożka rogówki?

Leczenie operacyjne stożka rogówki

Znaleźć można opinie, że przy stożku rogówki warto powstrzymać się od określonych ćwiczeń fizycznych, ponieważ mogą one pogorszyć stan oczu pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza ćwiczeń siłowych, czy podnoszenia ciężarów. Podnosząc duże ciężary napinamy całe ciało, a to z kolei wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może się to przyczynić do przyspieszenia rozwoju stożka rogówki. Poza tym jednak ćwiczenia u osób ze stożkiem rogówki nie są ściśle zakazane.
Nieco inaczej sprawy mają się po operacji. Istnieją dwie główne stosowane obecnie metody leczenia chirurgicznego stożka rogówki. Pierwszą są pierścienie śródrogówkowe, znane też jako pierścienie Intacs. Wprowadza się je do zrobionych na powierzchni oka tunelików, a ich zadaniem jest utrzymywanie kształtu rogówki i nie dopuszczenie do dalszego jej odkształcania. Drugim proponowanym zabiegiem może być operacja laserowa wraz z cross-linkingiem. W ramach operacji laserowej koryguje się wadę wzroku występującą w związku ze stożkiem rogówki, a na samą rogówkę stosuje się zabieg cross-linkingu. Polega on na tworzeniu nowych połączeń między włóknami kolagenowymi na rogówce. Rogówka składa się właśnie z włókien kolagenowych, a ich osłabienie będzie powodowało odkształcenie się rogówki. Cross-linking wzmacnia rogówkę i usztywnia ją, gwarantując zahamowanie rozwoju stożka rogówki.

Sport po operacji stożka rogówki

Każda operacja wymaga odpowiedniego czasu na regenerację organizmu. Czas ten niejednokrotnie uwarunkowany jest indywidualnie, po operacji oczu jednak trzeba sobie najczęściej dać około kilka tygodni na powrót do pełnej sprawności. Dotyczy to zwłaszcza aktywności takich, jak sport, gdzie nadmierny wysiłek może negatywnie wpłynąć na świeżo zoperowane oko.
Zaleca się powstrzymać od ćwiczeń wysiłkowych, a także sportów kontaktowych i gier zespołowych przez co najmniej miesiąc. Podobnie z basenem, czy sauną - lepiej na kilka tygodni zrezygnować z tych aktywności. Mniej intensywne ćwiczenia można wykonywać już kilka dni po zabiegu. Należy jednak dbać o oczy - pilnować aby pot do nich nie spływał i nie pocierać ich.
W pierwszym okresie po zabiegu oko może boleć i swędzieć, nierzadki jest też światłowstręt, konieczne więc będą okulary przeciwsłoneczne. Po zabiegu na oko aplikowana jest też soczewka opatrunkowa, która zależnie od przypadku może być zdjęcia już następnego dnia na wizycie kontrolnej, lub może być zatrzymana na oku nawet do tygodnia.
Lekarz okulista prowadzący leczenie będzie w stanie podać konkretną listę zaleceń dopasowaną do danego pacjenta zależnie od jego stanu i operacji, którą się przeszło. Najlepiej więc stosować się do otrzymanych zaleceń, przyjmować przepisane leki i aplikować krople do oczu. W ten sposób unikniemy komplikacji pooperacyjnych.

 

 

 

Zobacz również