img

Likwidacja krótkowzroczności – fakty

Okuliści alarmują, że problemy ze wzrokiem dotyczą już ponad połowy polskiego społeczeństwa. Ma to związek przede wszystkim z prowadzonym przez nas stylem życia: coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, niemal bez przerwy wpatrujemy się w ekran smartfona, a książki czytamy w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Czynniki środowiskowe mają ogromny wpływ na jakość naszego widzenia. Jedną z najpowszechniejszych wad wzroku jest krótkowzroczność. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można ją korygować, a nawet całkowicie wyeliminować.

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest jedną z tzw. wad refrakcji. Taki stan jest związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu optycznego oka. Przy krótkowzroczności wpadająca do oka równoległa wiązka światła nie jest ogniskowana na siatkówce, lecz przed nią. Prowadzi to zaburzenia ostrości widzenia z dalsza. Przedmioty znajdujące się w dalszej odległości stają się niewyraźne, a my zaczynamy mrużyć oczy by „wyostrzyć” wzrok. Taki sygnał powinien skłonić nas do jak najszybszego odwiedzenia okulisty.

Krótkowzroczność – problem społeczny

Eksperci szacują, że do roku 2050 połowa Polaków będzie borykała się z krótkowzrocznością. Z badań CBOS przeprowadzonych na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok wynika, że przeszło 37% z nas nie poddawało się przez ostatnie dwa lata żadnym badaniom okulistycznym. Regularna wizyty u lekarza i systematyczne badanie wzroku są najskuteczniejszą metodą prewencji i wczesnego wykrywania rozmaitych problemów ze wzrokiem. Krótkowzroczność jest uleczalna, a im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym lepsze efekty można osiągnąć dzięki terapii.

Okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe – pomagają, ale nie leczą

Najpowszechniejszą metodą korekcji ostrości widzenia u osób z krótkowzrocznością jest stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że taka metoda działa w sposób doraźny: po zdjęciu okularów znów będziemy widzieli niewyraźnie. Warto przy tym podkreślić, że wady refrakcji mogą się z czasem pogłębiać. Konieczna może się więc okazać zamiana okularów na coraz mocniejsze.

Czy można trwale usunąć wadę refrakcji?

Niektóre osoby czują się niekomfortowo w okularach lub soczewkach kontaktowych ze względów estetycznych. Inne nie mogą sobie na nie pozwolić z racji wykonywanego zawodu. Takie rozwiązanie nie będzie więc odpowiednie dla każdego. Na szczęście istnieją inne skuteczne metody poprawy ostrości widzenia u osób z krótkowzrocznością. Trwałe efekty można uzyskać na przykład dzięki zastosowaniu laserowej korekcji wzroku. Laseroterapia staje się obecnie coraz popularniejsza ze względu na to, że jest nie tylko wysoce efektywna, lecz także całkowicie bezpieczna. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Trwa nie dłużej niż 15-20 minut, a pacjent może powrócić do codziennych aktywności już kolejnego dnia. Dzięki tej metodzie można całkowicie wyeliminować konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Laserowa korekcja wzroku ma zastosowanie nie tylko w leczeniu krótkowzroczności. Metoda jest wykorzystywana również w usuwaniu nadwzroczności i astygmatyzmu.

Zobacz również