img

Zespół suchego oka - ile trwa?

Inaczej zwany syndromem suchego oka, zespół suchego oka to przewlekły stan polegający na wysuszeniu gałki ocznej. Nasze oczy potrzebują odpowiedniego poziomu nawilżenia i jeśli nie jest on zapewniony, wystąpią niepokojące i uciążliwe objawy. Zespół suchego oka może wystąpić u pacjentów w każdym wieku i spowodowany może być całym szeregiem czynników. Pacjenci po 40 roku życia i kobiety po menopauzie są na niego bardziej podatne. Również osoby z chorobami tarczycy i cukrzycą mają większe szanse na wystąpienie zespołu suchego oka.

Czym jest zespół suchego oka i jak się objawia? 

Istnieją także inne czynniki przyczyniające się do rozwoju zespołu suchego oka. Częste przebywanie w klimatyzowanych bądź zadymionych pomieszczeniach, długotrwała praca przed ekranem komputera lub częste korzystanie ze smartfonu, a nawet nieodpowiednia dieta - to wszystko czynniki sprzyjające zespołowi suchego oka.
O schorzeniu tym mówimy, gdy oko nie jest wystarczająco nawilżone. Utrzymanie poziomu nawilżenia na powierzchni gałki ocznej możliwe jest dzięki filmowi łzowemu. Ta specjalna substancja produkowana przez kilka różnych gruczołów w oku zawiera wodę, śluz, a także inne substancje, jak na przykład sole mineralne. Niedobór filmu łzowego lub jego nieprawidłowy skład będzie powodować, że oko nie jest wystarczająco nawilżone i stanie się podrażnione.
Typowymi objawami zespołu suchego oka jest przemęczenie oczu, ich podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie. Nierzadkie są także uczucie ciężkości powiek i tak zwany piasek pod powiekami. Osoby z zespołem suchego oka będą mieć problemy z otwieraniem oczu po przebudzeniu się. Objawy nasilają się, gdy wieje wiatr, a także w pomieszczeniach o suchym powietrzu, na przykład w biurze. Rzadziej występujące objawy mogą obejmować światłowstręt, bądź zamglone widzenie. Choć zespół suchego oka nie może spowodować ślepoty, jest bardzo uciążliwą dolegliwością i wymaga leczenia. W przypadku zauważenia u siebie objawów należy jak najszybciej udać się do okulisty, który będzie mógł zdiagnozować zespół suchego oka i zaproponować leczenie.

Jak długo może występować zespół suchego oka?

Jak zostało wspomniane, zespół suchego oka to stan przewlekły. Nie ma obecnie skutecznego remedium, które pozwoliłoby na całkowite pozbycie się problemu. Dlatego też przyjmuje się, że zespół suchego oka należy leczyć do końca życia. Pacjenci często z niepokojem przyjmują tę wiadomość, warto jednak pamiętać, że mimo swojej uciążliwości, zespół suchego oka nie jest chorobą bardzo groźną. Może nieco utrudnić codzienne funkcjonowanie i trzeba przyzwyczaić się do denerwujących objawów i pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków pozwalających na złagodzenie podrażnienia. Nie ma jednak obawy o utratę wzroku i poważne powikłania.

Jak się leczy zespół suchego oka?

Leczenie zespołu suchego oka jest głównie leczeniem objawowym. Najprostszym i najtańszym remedium są odpowiednie krople do oczu. Najlepiej sprawdzają się tak zwane sztuczne łzy - krople o składzie identycznym do ludzkich łez. Pozwolą one zdecydowanie złagodzić objawy zespołu suchego oka i poprawić komfort widzenia. Istnieje też wiele innych kropel, które również mogą pomóc. Lekarz okulista wskaże najlepsze na dany przypadek.
Istnieją także inne możliwości. Bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka okazały się w ostatnich latach soczewki miniskleralne. Są o kilka milimetrów większe od standardowych soczewek kontaktowych co tworzy większa przestrzeń między soczewką a okiem pacjenta. Ta przestrzeń nazywana zbiornikiem płynu pozwala na zgromadzenie większej ilości filmu łzowego i dzięki temu lepiej utrzymuje poziom nawilżenia oka.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zespole suchego oka? Zobacz tutaj -> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

 

Zobacz również