img

Stożek rogówki a krople do oczu

Stożek rogówki a krople do oczu

O oczy należy dbać. To nie ulega wątpliwości. Można to robić na wiele sposobów. Odpowiednia dieta i ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi pomoże zminimalizować ryzyko zapadnięcia na niejedną chorobę układu wzrokowego. Z pomocą przychodzą też krople do oczu wszelkiego rodzaju dostępne na rynku. Czy jednak krople są odpowiedzią na wszystko? Czy mogą pomóc w przypadku, chociażby stożka rogówki?

Stożek rogówki - co to jest i czym się objawia?

Stożek rogówki to jedno ze stosunkowo poważnych schorzeń oczu. Niejednokrotnie bagatelizowane, lub wykrywane zbyt późno, powoduje poważne zaburzenia widzenia i problemy w codziennym życiu. Z zaawansowanym stożkiem rogówki nawet proste czynności mogą okazać się o wiele bardziej skomplikowane.

Rogówka to istotna część gałki ocznej. Chroni soczewkę oka, ale także ma zdolność skupiania i załamywania promieni świetlnych, dzięki czemu możemy widzieć wyraźnie. Jest dość cienka, mocno unerwiona i składa się z włókiem kolagenowych. Zdarza się, że w wyniku oddziaływania określonych czynników rogówka zostanie uszkodzona, staje się cienka, osłabiona i odkształca się. Przyjmuje wówczas wydłużony, stożkowaty kształt zamiast kulistego, jaki powinna mieć. To powoduje załamywanie się światła pod niewłaściwym kątem i rozmazanie widzianego obrazu. Mówimy wtedy właśnie o stożku rogówki.

Stożek rogówki najczęściej rozwija się niesymetrycznie. Oznacza to, że najpierw odkształca się rogówka w jednym oku. Drugie oko będzie wówczas „nadrabiać” problemy z widzeniem i obraz widziany obuocznie będzie wydawał się zaledwie trochę rozmazany. U osób z wadami wzroku, jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm może się to wydawać po prostu pogorszeniem wady. Dlatego też niejednokrotnie pacjent udaje się do okulisty po coraz to silniejsze okulary, to jednak nie pomaga. Gdy zostaje wreszcie zdiagnozowany stożek rogówki jest on już często na dość zaawansowanym etapie.

Przyczyny powstawania stożka rogówki

Przyczyny powstawania stożka rogówki są stosunkowo trudne do określenia. Wiadomo, jakiego rodzaju czynniki wspomagają jego rozwój, co jednak powoduje, że u jednego pacjenta stożek rogówki występuje, a u innego nie, trudno określić. Nie wchodzą tu w grę czynniki genetyczne, stożek nie jest też powikłaniem innych chorób. Jednym z problemów może być naturalnie cienka rogówka, czy niedobór kolagenu w organizmie. Bezpośrednią przyczyną rozwoju stożka często jest intensywne pocieranie oczu w długim okresie czasu. Może to być po prostu szkodliwy nawyk. Często jednak wynika on chociażby z występowania u pacjenta alergii. Alergicy, zwłaszcza w czasie nasilenia objawów uczulenia odczuwają niejednokrotnie pieczenie i swędzenie oczu i automatycznie je pocierają. Podobny nawyk może wykształcić się u osób pracujących długie godziny przed ekranem komputera, w klimatyzowanym pomieszczeniu, lub pracujące w warunkach suchego, czy zapylonego powietrza bez odpowiedniej ochrony oczu. Negatywny wpływ na rogówkę mogą mieć także promienie słoneczne.

Czy krople do oczu mogą pomóc na stożek rogówki?

Stożek rogówki leczyć można na początkowym etapie za pomocą szkieł korekcyjnych - okularów, bądź miękkich soczewek kontaktowych. W miarę rozwoju choroby jednak konieczne mogą być twarde soczewki kontaktowe, a nawet zabieg operacyjny. Nie istnieją, niestety, krople do oczu, które pomogłyby bezpośrednio w zatrzymaniu rozwoju stożka rogówki. Jeśli nawyk pocierania oczu wynika z wysuszenia i pieczenia oka, dobrym pomysłem mogą być jednak wysokiej jakości krople nawilżające. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oka może pomóc w zaprzestaniu pocierania oczu, a tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia stożka rogówki.

 

Zobacz również