img

Czy dzięki okularom można wyleczyć wadę wzroku?

Wady wzroku dotykają ogromnej ilości osób. Problemy z widzeniem mogą pojawić się w każdym wieku. Do gabinetów okulistycznych zgłaszają się pacjenci uskarżający się na najróżniejsze dolegliwości narządu wzroku. Wśród najczęściej diagnozowanych wad refrakcji znajdują się krótkowzroczność (myopia), nadwzroczność (hypermetropia) i niezborność (astygmatyzm). Jakość widzenia można poprawić dzięki noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Czy dzięki takim metodom można wyleczyć wadę wzroku?

Okulary korekcyjne

Najczęściej stosowaną metodą korygowania wad refrakcji jest korekcja okularowa. W zależności od tego, czy u pacjenta występuje nadwzroczność czy krótkowzroczność, stosuje się różne typy soczewek okularowych. W przypadku nadwzroczności pacjentowi przepisuje się soczewki wypukłe, skupiające wiązkę światła. Natomiast osoby z krótkowzrocznością powinny nosić okulary z soczewkami wklęsłymi, rozpraszającymi. Okulary są także metodą korekcji wady wzroku u osób z astygmatyzmem. W ich przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnych soczewek cylindrycznych.

Soczewki kontaktowe

Inną metodą korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. Soczewki doceniają przede wszystkim osoby, które z jakiegoś powodu nie chcą (lub nie mogą, np. ze względu na charakter wykonywanej pracy) nosić okularów. Dzięki soczewkom kontaktowym możliwe jest skorygowanie wszystkich najpopularniejszych wad refrakcji, a więc krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. W niektórych przypadkach o wyborze soczewek kontaktowych zamiast okularów decydują nie tyle osobiste preferencje pacjenta, lecz wskazania lekarskie (np. wysoka krótkowzroczność, różnowzroczność wyższa niż 3 dioptrie oraz bezsoczewkowość).

Czy okulary i soczewki korekcyjne leczą wadę wzroku?

Niestety nie. Co prawda dzięki okularom i soczewkom możliwe jest poprawienie ostrości widzenia, jednak nie są one w stanie wyleczyć wady wzroku. Jedyną metodą usunięcia wady wzroku jest wykonanie zabiegu laserowego. Laserowa korekcja wzroku jest jedynym sposobem na to, by pacjent mógł dobrze widzieć bez okularów lub soczewek.

Laserowa korekcja wad wzroku

Dzięki nowoczesnym zabiegom laserowej korekcji wzroku możliwe jest trwałe wyeliminowanie wady refrakcji. Po takim zabiegu nie trzeba już nosić okularów ani soczewek. Coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z takiego zabiegu. Laserowa korekcja wzroku jest skuteczną metodą leczniczą w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Zabiegi laserowe są w pełni bezpieczne, a pacjent może cieszyć się dobrym widzeniem już w krótkim czasie po operacji. Sam zabieg laserowej korekcji wzroku trwa 15 – 20 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym kroplowym.

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku konieczne jest przeprowadzenie kilku szczegółowych badań narządu wzroku. Wszystkie badania są bezbolesne i mogą być wykonane podczas jednej wizyty u okulisty. Oprócz tego pacjent musi spełnić kilka wymogów formalnych, m.in. być osobą pełnoletnią (od 18 do 65 roku życia).

Zobacz również