img

Przyczyny zaćmy jądrowej

Zaćma jądrowa to jeden z typów katarakty starczej. Polega na zmętnianiu się soczewki oka w jego centralnej części. Zwykle rozwija się naturalnie, na skutek starzenia się organizmu. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia wzroku, a operacje jej usunięcia należą do najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta co prawda nie uchronią nas przed wystąpieniem tej choroby, ale mogą spowolnić jej rozwój.

Co to jest zaćma jądrowa?

Zaćma jądrowa to występuje w środkowej części soczewki. Powoduje ona rozpraszanie światła przechodzącego przez soczewkę, w związku z czym mniej światła dociera do siatkówki, a co z tymi idzie - mniej widzimy. Pacjenci cierpiący na zaćmę jądrową skarżą się przede wszystkim na pogorszenie widzenia w dal. W początkowym stadium choroby może wystąpić chwilowa poprawa widzenia z bliska. Z biegiem rozwoju zaćmy, widzenie w jasnym świetle będzie coraz gorsze, gdyż coraz mniejsza ilość światła będzie docierała do siatkówki. Katarakta jest chorobą stale postępującą i nieleczona może prowadzić do ślepoty.

Zaćma jądrowa początkowa - przyczyny

Zaćma jądrowa zwykle rozwija się wraz z wiekiem, jednak istnieją czynniki sprzyjające jej rozwojowi. Przede wszystkim jest to płeć - najprawdopodobniej na skutek hormonów na zaćmę częściej chorują kobiety. Wśród najczęstszych przyczyn wywołujących kataraktę poza wiekiem wymienia się także cukrzycę, długotrwałe odwarstwienie siatkówki, jak również częstą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe UV. Również terapia steroidami oraz urazy oczu mogą determinować rozwój choroby.

Jakie są objawy zaćmy jądrowej?

Jednym z głównych objawów zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku, zwłaszcza przy jasnym świetle. Katarakta jądrową w przeciwieństwie do np. podtorebkowej rozwija się powoli i stopniowo powoduje pogorszenie wzroku. Początkowe objawy często są lekceważone przez pacjentów, dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka okulistyczna. Nieleczona zaćma może prowadzić nawet do utraty wzroku. W początkowej fazie choroby osoby skarżą się przede wszystkim na szybsze męczenie się oczu i zamglone widzenie, a także do zaburzenia widzenia barw. Objawy zwykle nie pojawiają się jednocześnie. Jeśli uda nam się zdiagnozować zaćmę jądrową w jej początkowej fazie, istnieje możliwość jej tymczasowej korekcji. Ponadto dieta bogata w świeże owoce i warzywa może pomóc w spowolnieniu rozwoju choroby. Prędzej czy później może się jednak okazać, że zabieg usunięcia zaćmy jest niezbędny. Na czym on polega? Podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu lekarz usuwa zmętniałą, naturalną soczewkę pacjenta i zastępuje ją naturalnym implantem. Wymiana naturalnej soczewki na sztuczną jest jednorazowa i może pełnić również funkcję korekcyjną. Na zabieg powinny zdecydować się osoby, którym rozwój zaćmy utrudnia codzienne funkcjonowanie, jak czytanie książek, oglądanie telewizji czy jazda samochodem.

Zobacz również