img

Laserowa korekcja nadwzroczności - metody

Nadwzroczność, dalekowzroczność, a z łaciny hyperopia - to dość powszechna wada wzroku. Polega na tym, że promienie słoneczne wpadające do oka załamują się nie na siatkówce, tak, jak powinny, a za nią. Powoduje to utrudnienie widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Dal pozostaje wyraźna, kłopotliwe natomiast będzie czytanie, czy pisanie. Z czasem, nieleczona i niekorygowana nadwzroczność może rozwinąć się i pacjent utraci ostrość widzenia również na dalsze odległości. Można temu jednak zapobiec, dzięki okularom, czy soczewkom kontaktowym, a także dzięki laserowym operacjom.

Diagnozowanie nadwzroczności

Nadwzroczność objawia się niewyraźnym widzeniem z bliska, co zmusza pacjenta do odsuwania przedmiotu, by widzieć go lepiej. Ponadto wystąpić może uczucie zmęczenia oczu i bóle głowy. Z takimi objawami warto wybrać się do okulisty, który będzie mógł zdiagnozować wadę wzroku i dobrać metodę leczenia.

Badanie diagnostyczne składać się będzie z wywiadu z lekarzem, oceny ostrości wzroku na różne odległości oraz z badania refraktometrii. Ważne jest dokładne określenie stopnia zaawansowania nadwzroczności, aby móc dobrze dobrać leczenie. Nadwzroczność występuje bowiem w różnych stopniach.

Stopnie nadwzroczności

Nadwzroczność często ma podłoże genetyczne. Może też wystąpić jako powikłanie na przykład cukrzycy, czy odklejenia się siatkówki. Istnieją dwie główne przyczyny wystąpienia nadwzroczności: zbyt krótka gałka oczna, lub zbyt spłaszczona rogówka bądź soczewka. Zależnie od stopnia tego zniekształcenia, wada będzie większa lub mniejsza. Za niską nadwzroczność uznaje się taką do +2,5 dioptrii. Między +2,5D i +6D mówi się o nadwzroczności średniej, a powyżej +6D będzie to nadwzroczność wysoka.

Laserowa korekcja nadwzroczności

Laserową korekcję nadwzroczności przeprowadza się obecnie nowoczesną metodą femtoLASIK. Nie jest to jedyna możliwość, istnieją bowiem inne metody, jednakże femtoLASIK daje możliwość skorygowania także wyższych stopni nadwzroczności, jest również bezpieczniejsza i wspomaga szybsze gojenie.

Przed zabiegiem odbędą się dokładne badania kwalifikacyjne, które pozwolą określić, czy dany pacjent może zostać poddany zabiegowi, a także jaką metodą i w jakim zakresie operacja powinna być wykonana. Istnieje kilka przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku, między innymi ciąża, niestabilna wada wzroku, zbyt cienka rogówka, bądź stożek rogówki, czy inne schorzenia oczu. Zabieg laserowej operacji nadwzroczności polega na laserowym wymodelowaniu rogówki. Jej wypuklenie w centralnej części powoduje, że światło ponownie załamuje się na soczewce. Zabieg jest szybki i bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.

Zobacz również