img

Wielogodzinna praca przed komputerem – profilaktyka niezbędna dla Twoich oczu.

Dożyliśmy czasów, gdy komputery są obecne praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dla wielu z nas jest to podstawowe narzędzie pracy, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków. Szacuje się, że statystyczny Polak spędza przed monitorem nawet po 10 godzin dziennie. Coraz więcej osób po przyjściu do domu z pracy automatycznie włącza komputer, czując potrzebę ciągłego „bycia w kontakcie”. Badacze są zgodni, że pozycja siedząca jest nienaturalna dla ludzkiego ciała – zostaliśmy stworzeni do bycia w ruchu, przemieszczania się i aktywności. Stąd długie godziny przesiedziane przy biurku negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Praca przed komputerem oddziałuje na kondycję całego naszego organizmu. Gdy brakuje nam ruchu, zaczynamy odczuwać bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, problemy z oddychaniem i wiele innych symptomów wskazujących na to, że nasze ciało domaga się aktywności fizycznej. Osoby spędzające kilka (a coraz częściej: kilkanaście) godzin przed monitorem narażone są także na problemy ze wzrokiem. W jaki sposób uchronić się przed negatywnymi skutkami pracy przed komputerem? W dzisiejszym artykule skupimy się na profilaktyce narządu wzroku.

Jak praca przed komputerem wpływa na wzrok?

Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor ma fatalne konsekwencje dla zdrowia naszych oczu. Wpatrywanie się w jeden, nieruchomy punk to ogromne wyzwanie dla całego układu optycznego, przystosowanego do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Kolejna kwestia to mruganie. Gdy patrzymy w monitor, mrugamy o wiele rzadziej. Co prawda ruch powiek można świadomie kontrolować, lecz przez większość czasu odbywa się to automatycznie. Wbrew pozorom, mruganie jest bardzo ważną czynnością – jego zadaniem jest ochrona gałki ocznej przed wniknięciem zanieczyszczeń i ciał obcych oraz zapewnienie jej powierzchni odpowiedniego nawilżenia. Jeśli mrugamy rzadziej, film łzowy nie może być rozprowadzany na bieżąco, co skutkuje wysuszeniem gałki ocznej. Odczuwamy to jako pieczenie, czasami nawet bardzo uporczywe. Zespół suchego oka – bo tak nazywana jest ta dolegliwość – to częsty syndrom osób spędzających dużo czasu przed komputerem.

Profilaktyka oczu dla osób pracujących przed komputerem

Aby praca przed komputerem była bezpieczna dla naszych oczu musimy zadbać o pewne szczegóły. Przede wszystkim należy zapewnić sobie ergonomiczne stanowisko pracy: biurko najlepiej ustawić blisko okna, by padało na nie jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Monitor ustawiamy w pewnej odległości od twarzy, nie siedzimy z „nosem w ekranie”. Optymalna odległość to około 45-70 cm. Ponieważ obniżenie częstotliwości mrugania nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia nawilżenia oczu – a nie jesteśmy raczej w stanie na bieżąco się kontrolować, by robić to częściej – należy co jakiś czas wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy. To ważne zwłaszcza w klimatyzowanych biurach oraz zakurzonych pokojach. Dobrze sprawdzają się także specjalne nawilżacze powietrza (najlepiej zdecydować się na model z jonizatorem, który dodatkowo neutralizuje jonu dodatnie w powietrzu mogące powodować niedotlenienie).

 

Zobacz również