img

Kiedy zdecydować się na pierwsze badanie okulistyczne?

Systematyczna ocena kondycji narządu wzroku jest szczególnie ważna w przypadku dzieci. Wzrok człowieka kształtuje się do około 8. roku życia. Wykrycie w tym czasie ewentualnych nieprawidłowości pozwala natychmiast podjąć odpowiednie działania lecznicze, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z widzeniem w przyszłości. Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy należy poddać dziecko pierwszemu badaniu okulistycznemu. Krąży na ten temat wiele teorii, jednak nie zawsze są one zgodne z prawdą. Chcąc wiedzieć kiedy zdecydować się na pierwsze badania okulistyczne najlepiej odnieść się do wiedzy ekspertów. W dzisiejszym artykule zamieściliśmy najważniejsze informacje na temat oceny stanu wzroku u najmłodszych.

Badanie przesiewowe u noworodków

Pierwsze badanie narządu wzroku przeprowadzane jest już u noworodków. Ponieważ tak małe dziecko nie jest w stanie poinformować rodziców o swoim problemie, konieczna jest pomoc neonatologa, czyli lekarza zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków. Kłopoty z widzeniem nie są widoczne gołym okiem, a jeśli dziecko się z nimi urodzi, w ogóle nie odczuwa ich jako dysfunkcji. Badania przesiewowe w kierunku oceny stanu narządu wzroku wykonywane są w szpitalu.

Badanie oczu u noworodków

Ocena widzenia u najmłodszych dzieci możliwa jest wyłącznie na podstawie badań. Na samym początku lekarz neonatolog sprawdza zewnętrzny stan narządu wzroku. Badanie obejmuje analizę reakcji źrenic na światło oraz ocenę funkcjonowanie mięśni okoruchowych. Choć dziecko nie odczuwa w trakcie badania żadnego bólu, sama czynność może wiązać się dla niego z pewnym dyskomfortem. Nie należy się jednak martwić – w żaden sposób nie zaszkodzi to naszemu maleństwu.

Ocena stanu wzroku po wyjściu ze szpitala

Ponieważ, jak wspomnieliśmy na wstępie, do pełnego ukształtowania się narządu wzroku musi minąć trochę czasu, rodzice powinni systematycznie kontrolować stan oczu swojego malucha po wyjściu ze szpitala. Czy jest coś, co powinno nas w tym czasie zaniepokoić? Przede wszystkim brak fiksacji oczu, czyli brak umiejętności ukierunkowania wzroku na określonym przedmiocie (np. twarzy mamy lub taty).

Pierwsza wizyta u okulisty: trzeci miesiąc życia

Pierwszy raz powinniśmy udać się z dzieckiem na standardowe badanie okulistyczne około trzeciego miesiąca życia. W celu wykonania badania maluchom podaje się specjalne krople do oczu. Ich aplikacja nie jest bolesna, a badanie nie ma żadnego negatywnego wpływu na kondycję narządu wzroku. Na tym etapie okulista jest w stanie stwierdzić, czy u maleństwa nie rozwijają się choroby oczu okresu niemowlęcego, przede wszystkim retinopatia wcześniaków i jaskra wrodzona.

Kiedy kolejne badanie?

Jeśli nie stwierdzi się występowania żadnych schorzeń narządu wzroku, kolejna wizyta u okulisty powinna nastąpić około 2-3 roku życia dziecka. Następne badanie należy przeprowadzić za trzy lata. Choć ocena wzroku powinno być częścią bilansu stanu zdrowia wykonywanego przed pediatrę, warto skorzystać również z oferty profesjonalnych gabinetów okulistycznych, np. Vidium Medica. 

 

Zobacz również