img

Zespół suchego oka a antybiotyki

​Zespół suchego oka to niezwykle popularne schorzenie narządu wzroku. Choć w początkowej fazie bywa często bagatelizowane, może ono doprowadzić do zapalenie spojówki czy rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Zespół wywoływany jest przez zaburzenie filmu łzowego, który ma wpływ na ilość i skład łez. Przyczyn ZSO jest wiele, zwykle jest ona wskazywana przez okulistę w trakcie diagnozy. Ustalenie przyczyny jest ważne w procesie leczniczym, gdyż może mieć to wpływ na rodzaj zastosowanej terapii. 

Przyczyny zespołu suchego oka

Jest wiele przyczyn, które mogą wywoływać zespół suchego oka. Specjaliści wyróżniają czynniki zewnętrzne, czyli te związane ze środowiskiem, w którym funkcjonujemy, a także wewnętrzne, czyli wszelkiego rodzaju czynniki genetyczne, alergie i choroby. Na ZSO często skarżą się także kobiety w ciąży. Ich ciało w wyniku przygotowania do porodu wydziela mniejszą ilość androgenów, co wpływa na prawidłowe działanie filmu łzowego. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniem ZSO są także wiek, palenie papierosów, częste pływanie w chlorowanej wodzie czy noszenie soczewek kontaktowych. Niezależnie od przyczyn, nie należy lekceważyć objawów chorobowych. Warto minimum raz na dwa lata udać się na badanie kontrolne i na bieżąco informować lekarza o wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowania naszego organizmu, które zauważymy.

Czy antybiotyki mają wpływ na zespół suchego oka?

Stosowanie antybiotyków nie wywołuje zespołu suchego oka, ale może pomóc w jego leczeniu - oczywiście chodzi o zastosowanie kropli z antybiotykami. Co ważne, z kropli tych mogą korzystać kobiety w ciąży, gdy działają punktowo, a więc nie wpływają na rozwój płodu. Zespołowi suchego oka czasem towarzyszy zakażenie bakteryjne, które bez antybiotykoterapii jest trudne do wyleczenia. Warto jednak wiedzieć, że niektóre leki i medykamenty mogą sprzyjać rozwojowi ZSO. Jakie? Zespół suchego oka często występuje w przypadku stosowania terapii hormonalnej u kobiet w wieku menopauzalnym. Podobnie zresztą działają leki przeciwdepresyjne czy przeciwhistaminowe. Na wystąpienie objawów ZSO są także narażone osoby, które przyjmują leki przeciwtrądzikowe.

Jak wyleczyć zespół suchego oka?

Okulistyka w ostatnich lat zrobiła bardzo duże postępy w leczeniu zespołu suchego oka. Podstawowym sposobem leczenia są krople nawilżające, które w przypadku zakażenia bakteryjnego są połączone z antybiotykiem. Przy długotrwałym stosowaniu warto wybrać krople niezawierające konserwantów. Jeśli natomiast preferujemy zabiegi od medykamentów, możemy się zdecydować na założenie zatyczek do kanalików łzowych. Ich zamknięcie zmniejsza odpływ łez, zwiększając ich ilość na powierzchni oka i zwiększając jego nawilżenie. Inną metodą stosowaną w dobrych klinikach okulistycznych jest terapia z wykorzystaniem intensywnego światła IPL. Dobór terapii najlepiej oczywiście skonsultować z okulistą.  W zależności od przyczyny wystąpienia Zespołu Suchego Oka lekarz może zastosować różne metody, aby osiągnąć jak najlepszą skuteczność. 

 

 

Zobacz również