img

Ceny badań kwalifikacyjnych do zabiegu w Warszawie

​Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg okulistyczny zyskujący coraz większą popularność. Pozwala na skorygowanie kilku wad wzroku jednocześnie, a także na zapobiegnięcie zaćmie. Efekt jest długotrwały, a sam zabieg skuteczny, szybki, bezpieczny i bezbolesny.
Polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej biokompatybilnym implantem. Jest to zabieg bardzo podobny do usunięcia zmętniałej soczewki w przypadku zaćmy. Refrakcyjna wymiana soczewki jednak usuwa przejrzystą soczewkę, a zastępuje ją taką o mocy dopasowanej do oka pacjenta, aby zniwelować wady wzroku. Leczyć w ten sposób można krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a także, jak już zostało wspomniane, zabieg zapobiega zapadnięciu na zaćmę w przyszłości. Dodatkowo soczewka może być wyposażona w filtr UV.

Badania kwalifikacyjne do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki - co to jest?

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki konieczne są dokładne badania kwalifikacyjne. W przeciwieństwie do laserowych operacji wzroku do refrakcyjnej wymiany soczewki nie ma licznych przeciwwskazań. Jedynie ciężki stan pacjenta może oznaczać, że nie zostanie on dopuszczony do zabiegu. Dlaczego więc potrzebne są dokładne badania kwalifikacyjne?
Chodzi przede wszystkim o poznanie stanu oczu pacjenta. Soczewki dobierane są do każdego pacjenta indywidualnie, nie ma uniwersalnych soczewek, tworzone są one na zamówienie. A soczewka ma za zadanie zapewnić pacjentowi pełen komfort widzenia, dlatego tak ważne jest, by dowiedzieć się jak najwięcej o działaniu układu wzrokowego u danej osoby. Poznanie budowy oka, wszystkich odkształceń i powodów występowania danych wad wzroku u pacjenta jest konieczne, aby lekarz mógł dobrać soczewkę idealnie odpowiadającą potrzebom pacjenta.


Przebieg badań kwalifikacyjnych do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Zaleca się, aby przed badaniami kwalifikacyjnymi zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na dwa lub trzy tygodnie (zależnie, czy są to soczewki miękkie, czy twarde). Badania obejmują nie tylko różne testy i pomiary, ale także dokładny wywiad przeprowadzany przez lekarza, aby poznać oczekiwania pacjenta, a także zebrać informacje o jego stylu życia, na przykład stopniu aktywności fizycznej.
Wśród badań wykonywanych w ramach kwalifikacji do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki znajdują się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, biometria optyczna i topografia rogówki. Ponadto dokonuje się pomiaru gęstości komórek nabłonka. Niejednokrotnie wykonuje się też badanie dna oka za pomocą lampy szczelinowej, czy OCT tylnego odcinka oka. Ocenia się także ostrość wzroku z daleka i z bliska. Wszystko to pomaga wyliczyć indywidualną moc soczewki, jaka zostanie wszczepiona pacjentowi.

Ceny badań kwalifikacyjnych w Warszawie

W Warszawie refrakcyjną wymianę soczewki wykonać można w kilku prywatnych klinikach. Jedną z nich jest Vidium Medica. Koszt badań kwalifikacyjnych nie jest, niestety wliczony w koszt zabiegu. Na szczęście jednak, mimo iż kwalifikacja składa się właściwie w kompleksowego przetestowania oka, uznaje się je za jedno badanie. Cena waha się od 190zł do 300zł, zależnie od wybranej kliniki. Jak zostało wspomniane, poza ciężkim stanem pacjenta, nie ma na ogół większych przeciwwskazań do skierowania pacjenta na refrakcyjną wymianę soczewki, jeśli taka jest wola pacjenta. Badania kwalifikacyjne są, mimo to, konieczne, a im dokładniejsze, tym większa szansa, że dobrana soczewka pozwoli po operacji cieszyć się idealnym wzrokiem. Jeśli więc rozważasz zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki sprawdź różne kliniki i zbierz informacje na temat tego, jak przeprowadzany jest nie tylko sam zabieg, ale też przygotowanie do niego.

 

 

Zobacz również