img

Przeciwwskazania do operacji zaćmy?

Zaćma do groźna choroba. Jest odpowiedzialna za co najmniej połowę przypadków utraty wzroku, szczególnie u osób starszych. Choć zdarza się też w młodości, faktycznie częściej trafia się osobom po 70 roku życia. Może mieć przebieg powolny, rozwijać się przez wiele lat i stopniowo pogarszać wzrok. Może też przebiegać bardziej gwałtownie i pozbawić pacjenta wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Jedyną obecnie dostępną metodą walki z zaćmą jest operacja. Nie należy odkładać jej, aż choroba będzie w zaawansowanym stadium. Im wcześniej wykryta i zoperowana zostanie zaćma, tym większa szansa, że leczenie zakończy się sukcesem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do operacji.

Zaćma - co to jest?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czym właściwie jest zaćma. Znana inaczej jako katarakta, to schorzenie polegające na zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka to zewnętrzna, przezroczysta część gałki ocznej. Jej funkcja polega na skupianiu promieni słonecznych na siatkówce, dzięki czemu możliwe jest widzenie. Z wiekiem jednak zdarza się, że soczewka mętnieje, przepuszcza coraz mniej promieni i przez to pogarsza się wzrok pacjenta. Objawy są bezbolesne, ale z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe - rozmazany obraz, kłopoty w rozróżnianiu kolorów, przemęczenie oczu, czasem nadwrażliwość na światło. Jeśli zauważamy u siebie takie objawy, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zlecić operację fakoemulsyfikacji, czyli chirurgiczną metodę uleczenia zaćmy.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja leczenia katarakty polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta. Rozbija się ją za pomocą ultradźwięków. Następnie na jej miejsce wprowadza się przygotowany uprzednio implant. Syntetyczna soczewka działa całkiem, jak naturalna, a dodatkowo może pomóc w zniwelowaniu takich wad wzroku jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Przed dopuszczeniem do operacji lekarz wykona serię dokładnych badań, aby sprawdzić, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Ponadto ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat budowy oka pacjenta i wad wzroku, bądź schorzeń, na które cierpi. Pozwoli to - jeśli pacjent będzie zakwalifikowany do zabiegu - na przygotowanie idealnie dla niego dopasowanej soczewki.
Fakoemulsyfikacja to operacja bezpieczna, szybka i bezbolesna. Bardzo rzadko występują powikłania, a poprawę wzroku można zauważyć niemal od razu po zabiegu.

Kto może być zakwalifikowany do operacji zaćmy?

Nie wszyscy jednak mogą zostać zakwalifikowani do operacji zaćmy. Choć przeciwwskazań jest stosunkowo niewiele, warto o nich wiedzieć. Ostateczną decyzję podejmują lekarze, istotne jest jednak, by pacjent zdawał sobie sprawę, że może zostać niedopuszczony do zabiegu.
Jednym z kryteriów jest istnienie innych schorzeń oczu, które mogą powodować, że zabieg wymiany soczewki nie poprawi widzenia pacjenta. Do takich przypadków należy na przykład zaawansowane zwyrodnienie plamki żółtej, czy jaskra.
Nie zaleca się także operacji leczenia zaćmy pacjentom, którzy cierpią na ciężką niewydolność krążeniowo - oddechową, lub w ostatnich miesiącach przeszli zawał serca. Przeciwwskazaniem są także inne przewlekłe choroby, które uniemożliwią znieczulenie pacjenta miejscowo, bądź utrzymanie pacjenta unieruchomionego na czas zabiegu.
Istnieją także przypadki, w których operacja nie jest całkowicie wykluczona, ale powinna być przesunięta w czasie. Może się tak zdarzyć w przypadku infekcji oka lub kanaliku łzowego. Wówczas operacja nie może być wykonana, dopóki zainfekowany obszar gałki ocznej nie zostanie uleczony. W przeciwnym wypadku pacjentowi grozi poważne zapalenie.

 

 

 

 

 

Zobacz również