img

Zespół suchego oka w jednym oku

Zespół suchego oka to coraz powszechniej występująca dolegliwość. Ocenia się, że na świecie cierpi na nią nawet 340 milionów osób. Choć nie zagraża widzeniu jako tako, powoduje bardzo duży dyskomfort i nie powinna być bagatelizowana. Występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych i starszych. Wpływ na jej powstawanie mogą mieć liczne czynniki. Choć objawy są dość charakterystyczne i łatwo zauważalne, samodzielna diagnoza może nie być wystarczająca. Jeśli zauważysz u siebie dolegliwości, które wskazują, że może to być zespół suchego oka, udaj się do okulisty, który wykona odpowiedną serię badań i będzie mógł potwierdzić diagnozę.

Zespół suchego oka - przyczyny

Na rozwój zespołu suchego oka ma wpływ wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Inne choroby, wiek, styl życia, a nawet stan powietrza wokół nas - wszystko to może zagrozić naszym oczom i doprowadzić do podrażnień. O zespole suchego oka mówimy, gdy film łzowy przestaje funkcjonować prawidłowo. Może to oznaczać produkowanie niedostatecznej ilości łez, przez co oko nie jest odpowiednio nawilżone. Może to być także zaburzenie składu łez, przez co ochrona gałki ocznej nie jest wystarczająca, a oko jest podrażnione.
Gdy powietrze jest zbyt suche, zbyt zimne, zadymione lub zanieczyszczone, nasze oczy mogą odczuwać to w bolesny i dokuczliwy sposób. Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy wystawianie oczu na działanie silnego wiatru to jedne z przyczyn rozwoju zespołu suchego oka. Inne przyczyny zewnętrzne obejmują długie godziny pracy przy komputerze lub innych urządzeniach elektronicznych. Zespół suchego oka może być jednak również wynikiem zmian hormonalnych w organizmie, na przykład w wyniku menopauzy, czy choroby Hashimoto. Nie bez znaczenia jest również wiek - u osób starszych, z powodu naturalnych procesów starzenia film łzowy z czasem produkuje coraz mniej płynu.

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka objawia się przede wszystkim pieczeniem i swędzeniem oczu. Pacjenci nabierają odruchu pocierania oczu, nie przynosi to jednak zbyt wiele ulgi. Częste jest też uczucie piasku pod powiekami. Ponadto oczy mogą być zaczerwienione i podrażnione, pacjent będzie odczuwał potrzebę ich mrużenia. Rzadziej zdarzają się zaburzenia widzenia, zamglony, czy niewyraźny obraz, jednak również te objawy nie są wykluczone. Jeśli zauważysz u siebie którekolwiek z tych objawów utrzymujące się przez długi czas, zgłoś się do lekarza okulisty. Może się okazać, że to tylko przemęczenie oczu i wystarczą zwykłe krople, może być jednak tak, że zdiagnozowany zostanie zespół suchego oka i konieczne będą bardziej specjalistyczne preparaty.

Zespół suchego oka w jednym oku - leczenie

Zespół suchego oka rzadko kiedy występuje jedynie w jednym oku. Najczęściej dolegliwości dotyczą obu gałek ocznych. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia i chory może odczuwać większy dyskomfort tylko w jednym oku, najczęściej jednak zaburzenie w produkcji łez trafia się zarówno w lewym, jak i prawym oku.
Niezależnie od przypadku dostępne jest jedynie leczenie objawowe. Nie można obecnie całkowicie zahamować lub cofnąć rozwoju zespołu suchego oka. Można jednak złagodzić objawy i zapewnić oku dodatkową ochronę. Lekarz okulista przepisze odpowiednie krople do oczu. Będą to preparaty intensywnie nawilżające lub tak zwane sztuczne łzy, których skład jest taki, jaki powinien być w naturalnie wytwarzanych łzach. Te preparaty pozwolą nie tylko na nawilżenie oka i przywrócenie komfortu widzenia, ale również na odbudowanie ochrony gałki ocznej przed drobnoustrojami z powietrza.

 

 

 

 

 

 

Zobacz również