img

Co to jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to dość nieprzyjemna dolegliwość. Choć nie zagraża bezpośrednio wzrokowi pacjenta, może zdecydowanie utrudnić życie. Nie istnieje metoda uleczenia jej przyczyn - dostępne jest jedynie leczenie objawowe, pozwalające na złagodzenie dolegliwości i ochronę oka. Zespół suchego oka polega na zaburzeniu w działaniu filmu łzowego. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje ZSO. Oko może albo nie wydzielać wystarczającej ilości łez, przez co nie jest ono dostatecznie nawilżone, albo łzy są wydzielane prawidłowo, ale nieprawidłowy jest ich skład, przez co oko nie jest dostatecznie chronione przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. W obu przypadkach nie należy zespołu suchego oka bagatelizować. Choć częściej zdarza się u osób dorosłych i starszych, również dzieci mogą cierpieć na tę dolegliwość.

Zespół suchego oka u dzieci - przyczyny

Przyczyn zespołu suchego oka może być wiele. U dorosłych często wpływ mają inne choroby, jak cukrzyca, czy reumatyzm. Nie bez znaczenia są też zmiany hormonalne, na przykład w wyniku choroby Hashimoto bądź menopauzy u kobiet. U dzieci jednak te czynniki na ogół nie występują. Nie oznacza to, że maluchy nie są narażone na zespół suchego oka. W przypadku dzieci na rozwój dolegliwości wpływ mają inne faktory.
Zbyt suche i zimne powietrze, narażenie na silny wiatr, czy zanieczyszczenia powietrza. Wszystko to może doprowadzić do zaburzeń w produkcji łez w oczach. Dlatego też ważne jest, aby możliwie jak najbardziej chronić dzieci przed tymi czynnikami. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak utrzymanie odpowiedniej temperatury i stanu nawilżenia w domu będzie już dobrym krokiem w ochronie oczu naszych pociech. Dodatkowo należy pamiętać o okularach słonecznych na spacerach, i ograniczeniu przebywania na zewnątrz w dni, gdy w powietrzu jest wiele smogu.
Tego typu czynniki zewnętrzne to jednak nie jedyna przyczyna występowania zespołu suchego oka. Coraz częściej dolegliwość ta jest wynikiem zbyt częstego i intensywnego korzystania z ekranów. Dzieci mają obecnie dostęp do smartfonów, tabletów, telewizora, czy komputera. Wszystkie te urządzenia emitują niebieskie światło szkodliwe dla oczu. Ponadto spędzając czas przed ekranem mrugamy nawet o połowę mniej niż normalnie, co również niekorzystnie wpływa na produkcję łez. Dlatego też bezpieczeństwo oczu dzieci jest jednym z głównych powodów, dla których ważne jest ograniczanie czasu, który spędzają przed ekranami.

Zespół suchego oka u dzieci - objawy i leczenie

Zespół suchego oka wyróżnia się serią objawów, które są przede wszystkim dość denerwujące. Choć rzadko zdarza się zaburzenie widzenia jako takiego, u osób z suchymi oczami problemem jest przede wszystkim dyskomfort. Oczy są przemęczone i zaczerwienione. Często szczypią i pieką, powodując odruch pocierania ich, który jednak wcale nie pomaga. Bardzo popularne jest też uczucie piasku pod powiekami. Kiedy dziecko zacznie skarżyć się na takie objawy, należy natychmiast umówić wizytę u okulisty, który będzie mógł potwierdzić diagnozę i przepisać odpowiednie preparaty, które powinny pomóc.
Leczenie zespołu suchego oka jest objawowe. Oznacza to, że nie dysponujemy obecnie metodą, która spowodowałaby ponowne produkowanie łez w odpowiedniej ilości lub składzie. Dostępne leki pozwalają jedynie na przywrócenie komfortu widzenia i ochronę oka. Leczenie często musi więc trwać całe życie. Do leczenia zespołu suchego oka używa się specjalnych kropel nawilżających bądź sztucznych łez, które mają za zadanie nie tylko utrzymywać oko w stanie odpowiedniego nawilżenia, ale także odbudowywać barierę ochronną na gałce ocznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zespole suchego oka i jego leczeniu wejdź tutaj -> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/


 

 

 

 

 

 

Zobacz również