img

Zespół suchego oka – zabiegi

Zespół suchego oka dotyka coraz większej liczby osób. Co roku w gabinetach okulistycznych zjawiają się pacjenci skarżący się na uporczywe pieczenie i swędzenie oczu. Objawów wskazujących na powstanie zespołu suchego oka w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Podjęcie odpowiedniego leczenia może uwolnić od nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zespołem suchego oka i przywrócić komfort na co dzień. Jakie metody leczenia zespołu suchego oka stosowane są we współczesnej okulistyce?

Co to jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest chorobą związaną z niedostatecznym wydzielaniem łez lub ich nieprawidłowym składem chemicznym. Nasze oczy pokrywa cienka warstwa łez, którą nazywamy filmem łzowym. Ta warstwa znajduje się w oku na stałe, zapewniając mu odpowiedni poziom nawilżenia oraz ochrony przed zanieczyszczeniami. Niekiedy zdarza się jednak, że ilość łez znajdujących się w oku jest niewystarczająca. Prowadzi to do pojawienia się ubytków i przerw w warstwie filmu łzowego, co powoduje uczucie pieczenia, swędzenia i bólu. Jeśli w składzie filmu łzowego pojawią się nieprawidłowości (np. gdy jego zewnętrzna warstwa lipidowa jest zbyt cienka), może to skutkować przyspieszonym wyparowywaniem łez. Objawy potęguje długotrwałe spędzanie czasu przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona. Wśród czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie dolegliwości z obszaru zespołu suchego oka są także: noszenie soczewek kontaktowych, używanie niewłaściwych kropli do oczu, zmiany hormonalne (np. menopauza), niedobór witaminy A, przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach i przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwmigrenowych).

Zespół suchego oka – objawy

Objawy towarzyszące zespołowi suchego oka mogą występować z różnym nasileniem. Często zdarza się tak, że zbyt długie zwlekanie z podjęciem leczenia może doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości. Wśród najczęściej pojawiających się objawów zespołu suchego oka wymienia się ból, pieczenie, swędzenie oczu, wrażenie ciała obcego pod powiekami, zaczerwienienie i opuchnięcie powiek, przekrwienie spojówek, zamglone widzenie oraz większą niż zwykle męczliwość oczu.

Zespół suchego oka – leczenie

W leczeniu zespołu suchego oka wykorzystywanych jest kilka metod. Najczęściej w pierwszej kolejności zaleca się stosowanie kropli nawilżających. Często stosowane są również specjalne zatyczki do kanalików łzowych. Do najbardziej innowacyjnych metod zalicza się także nowoczesne zabiegi. O wyborze sposobu leczenia decyduje lekarz okulista.

Zespół suchego oka – zabiegi

Zaawansowaną metodą leczenia zespołu suchego oka jest terapia IPL, czyli leczenie z wykorzystaniem intensywnego światła. Podczas takiego zabiegu tkanki wokół oka otrzymują impuls wysokoenergetycznego światła białego. Działanie światła polega na pobudzeniu do pracy gruczołów Meiboma, wydzielających substancję odpowiedzialną za ochronę oka przed utratą wilgotności. Dzięki temu otrzymuje się większą stabilność filmu łzowego, co zmniejsza ryzyko jego naruszenia. Podczas zabiegu stymulowane są również gruczoły odpowiedzialne za produkcję łez. Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny.

 

 

Zobacz również