img

Zabieg SMILE - najnowocześniejsza metoda korekcji laserowej

W ciągu ostatnich lat laserowa korekta wzroku staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W zasadzie rozwój tego typu zabiegów nastąpił już pod koniec lat 80' i na przestrzeni lat zyskiwały coraz więcej sympatyków. Pozwala ona korygować krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. W ostatnich latach oprócz popularnej metody LASIK coraz głośniej mówi się również o zabiegach Smile - najnowocześniejszej metodzie korekty laserowej.

Zabieg SMILE - co to jest?

Zabieg SMILE to metoda laserowej korekcji wzroku trzeciej generacji. Jej nazwa nie nawiązuje do zadowolonych pacjentów, ale jest to akronim zwrotu Small Incision Lenticule Extraction opisująca sposób odpreparowywania tzw. mikrosoczewki – poprzez drobne nacięcie w zewnętrznej warstwie rogówki. Pierwsze operacje metodą SMILE odbyły się w 2007 roku i do dziś przeprowadzono ponad milion operacji tego typu. Metoda szybko zyskała dużą popularność, gdyż ze względu na to, że nacięcie powierzchniowe rogówki jest minimalne, znacznie ograniczone jest ryzyko takich powikłań, jak zamglenie rogówki, dolegliwości bólowe czy stany zapalne. Metoda ta jest wybierana zwłaszcza przez sportowców, gdyż okres rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku metody LASIK. Warto jednak wiedzieć, że po zabiegu możemy odczuwać lekkie szczypanie i pieczenie pod powieką (sam zabieg, dzięki znieczuleniu miejscowemu jest bezbolesny), jednak ustępuje on po kilku godzinach.

Zabieg SMILE jako metoda walki z krótkowzrocznością

Zabieg metodą ReLEx® SMILE wykorzystuje się w leczeniu krótkowzroczności (od -0.50 dioptrii do -10.00dioptrii) i astygmatyzmu (do 5 dioptrii). Innowacyjność tego zabiegu polega na tym, że zamiast rozległego wycięcia płatka rogówki wykonuje się jedynie 4 milimetrowe nacięcie. Wykorzystuje się do tego laser femtosekundowy VisuMax® (firmy ZEISS). Co ciekawe w zabiegu wykorzystuje się tylko jeden laser, dlatego cały zabieg można wykonać bez zmiany pozycji. W pierwszej fazie zabiegu laser działa głębiej, aby powstała tylna powierzchnia mikrosoczewki. W drugiej fazie preparowana jest jej przednia część, a następnie cała mikrosoczewka jest usuwana przez niewielkie nacięcie na powierzchni oka.

Zabieg SMILE jako metoda walki z astygmatyzmem

Ze względu na to, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, a także koryguje krótkowzroczność z wysoką precyzją, coraz więcej osób decyduje się na zabieg tego typu także w przypadku astygmatyzmu. Dzięki wykorzystaniu tej metody zmniejszamy ryzyko wystąpienia Zespołu Suchego Oka po zabiegu. Pozwala to także skrócić okres rekonwalescencji. Oczywiście jak w przypadku innych metod, najpierw należy odbyć wizytę kwalifikacyjną, aby wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwwskazania. Po zabiegu należy pozostać w ścisłej konsultacji z lekarzem, stosować przepisane leki i krople i stosować się do wszelkich zaleceń - nie tylko zmniejszymy dzięki temu ryzyko ewentualnych powikłań, ale także przyspieszamy tempo powrotu do pełnej sprawności.

W klinice Vidium Medica ta metoda jest wykorzystywana obecnie jedynie w Warszawie. Jej cena waha się w okolicach 9 tysięcy. Bez wątpienia największym plusem tej metody jest brak konieczności wytworzenia płatka rogówki, jak ma to miejsce w przypadku metody LASIK. Jeśli więc cierpimy na krótkowzroczność lub astygmatyzm - metoda SMILE będzie doskonałym, choć nieco droższym niż femtoLASIK vOptimum wyborem

Zobacz również