img

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek – dla kogo zabieg będzie odpowiedni?

Wady wzroku mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Z roku na rok do gabinetów okulistycznych zgłasza się coraz większa liczba pacjentów. Współczesna okulistyka oferuje w tym zakresie wiele skutecznych metod skorygowania wad wzroku i zapewnienia pacjentom lepszego komfortu życia. Jednym ze sposobów korygowania wad wzroku jest refrakcyjna wymiana soczewki. Jest to metoda chirurgiczna polegająca na usunięciu soczewki naturalnej i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Dzięki zastosowaniu implantów pacjent może pozbyć się konieczności noszenia okularów. W zależności od rodzaju wszczepianej soczewki pacjent może cieszyć się wyraźnym widzeniem w dal (soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe) lub w całym zakresie (soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe). Jakie są wskazania do refrakcyjnej wymiany soczewki? Dla kogo taki zabieg będzie odpowiedni?

Wskazania do refrakcyjnej wymiany soczewki

Zabieg refrakcyjnej wymiany jest polecany przede wszystkim pacjentom z wysokimi wadami wzroku. W niektórych przypadkach refrakcyjna wymiana soczewki może być zalecana również wtedy, gdy w naturalnej soczewce oka pacjenta nie występują zmiany chorobowe, jednak konieczne jest skorygowanie istniejącej wady wzroku na drodze operacyjnej. Do refrakcyjnej wymiany soczewki kwalifikowani są również pacjenci, u których z jakichś względów nie można przeprowadzić laserowej korekcji wzroku (na przykład z powodu zbyt cienkiej rogówki lub zbyt dużej wady wzroku). Refrakcyjna wymiana soczewki będzie odpowiednia dla pacjentów ze starczowzrocznością i nadwzrocznością. Do zabiegu najczęściej kwalifikowane są osoby po czterdziestym roku życia, jednak można do niego przystąpić w każdym wieku.

Refrakcyjna wymiana soczewki - zobacz dla kogo to odpowiedni zabieg? --->  https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/dla-kogo-moze-byc-taki-zabieg/

Refrakcyjna wymiana soczewki u osób z zaćmą

Refrakcyjna wymiana soczewki jest jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy. W trakcie jednego zabiegu usuwana jest zarówno zaćma, jaki i współistniejące wady wzroku. Operacja polega na rozdrobnieniu, a następnie usunięciu zmętniałej soczewki. W kolejnym etapie do oka wszczepiany jest implant. Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w operacjach usunięcia zaćmy są miękkie i zwijalne, dzięki czemu można je wprowadzić na miejsce bez konieczności poważniejszej ingerencji chirurgicznej. Implant umieszcza się w oku przez niewielkie nacięcie. Po zakończeniu zabiegu na oko zostaje nałożony opatrunek. Sam zabieg usunięcia zaćmy w połączeniu z refrakcyjną wymianą soczewki trwa około 20-30 minut i jest całkowicie bezbolesny. W trakcie operacji obecny jest anestezjolog, który podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe kroplowe.

Wybór soczewki wewnątrzgałkowej

Współczesna okulistyka umożliwia stosowanie kilku rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych. Implant jest dobierany dla każdego pacjenta indywidualnie, a jego moc dostosowana jest do oka. Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg przeprowadzane są badania kwalifikacyjne, na podstawie których lekarz dokładnie określa typ i stopień zaawansowania wady wzroku, jak również dokonuje wyboru soczewki wewnątrzgałkowej.

 

 

Zobacz również