img

Dbanie o wzrok po refrakcyjnej wymianie soczewki

​Na refrakcyjną wymianę soczewki z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Część pacjentów wybiera to rozwiązanie, gdyż z różnych przyczyn nie kwalifikują się do laserowej korekty wzroku lub są w grupie ryzyka wystąpienia zaćmy w przyszłości i chcą uniknąć inwazyjnego zabiegu w podeszłym wieku. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki należy do zabiegów jednodniowych, jednak okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni. W tym czasie musimy szczególnie zadbać o swoje oczy, aby nie wdała nam się żadna infekcja, a sama soczewka się dobrze przyjęła.  O czym warto wiedzieć przed zabiegiem? Czy po okresie rekonwalescencji konieczne są dodatkowe zabiegi podtrzymujące efekt?

Refrakcyjna wymiana soczewki - co to jest?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu fizjologicznej soczewki i zastąpieniu jej nowoczesnym implantem. Zabieg nie jest bardzo inwazyjny i trwa zaledwie 15-20 minut. Po operacji należy przez dobę nosić opatrunek na oko - ten zostaje zdjęty dopiero następnego dnia podczas wizyty kontrolnej.
 
Zwykle na zabieg tego typu kieruje się osoby powyżej 45. roku życia zmagające się nadwzrocznością lub starczowzrocznością, zwłaszcza te, które muszą korzystać z dwóch par okularów, co jest dla pacjentów niezwykle uciążliwe. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki dożywotnio chroni pacjenta przed zaćmą, gdyż sztuczna soczewka nie jest podatna na zmętnienie, jak ma to miejsce w przypadku soczewki fizjologicznej. O tym, czy operacja będzie skuteczna, decyduje specjalista podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Refrakcyjna wymiana soczewki może być przeprowadzana u większości pacjentów - wykluczają ją jedynie poważne choroby oczu jak jaskra czy współistniejące zmiany cukrzycowe. Najważniejszym punktem wizyty kwalifikacyjnej jest dobranie odpowiedniej soczewki, która zostanie wprowadzona do oka w trakcie zabiegu.

Refrakcyjna wymiana soczewki - rekonwalescencja

Pierwszą dobę po wykonaniu zabiegu musimy ukrywać oko pod opatrunkiem. Następnie lekarz wyznaczy nam termin wizyt kontrolnych oraz szczegółowe wytyczne, jak postępować z okiem w trakcie okresu rekonwalescencji. Ogólnie przyjmuje się, że przez pierwsze dwa tygodnie powinniśmy unikać sportu i wysiłku fizycznego (w przypadku sportów kontaktowych przerwa powinna być dłuższa, minimum 4 tygodnie). W zasadzie to najlepiej ten czas spędzić na domowym odpoczynku, gdyż powinniśmy także chronić nasz narząd wzroku przed zanieczyszczeniami i promieniami UV, a dobrze wiemy, jaki bywa stan powietrza w Polsce. O tym, kiedy możemy prowadzić samochód, powinien zdecydować lekarz. Jazda autem nie wpływa co prawda na proces gojenia się oka, ale pełną ostrość widzenia odzyskamy trwale dopiero po kilku tygodniach. Rezygnacja z prowadzenia pojazdów jest zatem wskazana dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. 

Jak dbać o wzrok po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Po okresie rekonwalescencji nie ma szczegółowych wytycznych co do tego, jak dbać o wzrok po zabiegu. Przede wszystkim pamiętajmy o stałych wizytach u okulisty - refrakcyjna wymiana soczewki nie wyklucza rozwoju innych chorób. To właśnie dlatego warto minimum raz na dwa lata udać się na wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy z naszym narządem wzroku jest wszystko w porządku. Sam zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki nie ma wpływu na rozwój chorób oczu w przyszłości - poza tym, że chroni pacjenta przed wystąpieniem zaćmy. Co ważne - operację tego typu wykonuje się raz w życiu, nie ma konieczności powtarzania zabiegu.

 

 

Zobacz również