img

Podejrzewasz u siebie stożek rogówki - oto co powinieneś zrobić

Jeżeli masz w rodzinie osoby, które zmagały się ze stożkiem rogówki, istnieje ryzyko, że i Ciebie kiedyś dotknie ta dolegliwość. Szacuje się bowiem, że od 6 do 19% przypadków stożka rogówki ma podłoże genetyczne. Na szczęście dzięki regularnej profilaktyce i współczesnej medycynie istnieje możliwość skutecznego zatrzymania progresji stożka już na wczesnym etapie choroby. Co powinieneś zrobić, jeśli dostrzeżesz u siebie pierwsze objawy stożka rogówki?

Stożek rogówki - co to jest? 

Stożek rogówki to degeneracyjna choroba oczu, która początkowo nie daje żadnych objawów. Może rozwijać się nawet 20 lat, po czym zmiany chorobowe się zatrzymują. Zwykle stożek zaczyna się rozwijać w wieku dojrzewania, a najostrzejsze stadium choroby przypada między 20 a 30 rokiem życia. Nieleczony stożek rogówki może prowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. 
 
Jak powstaje stożek rogówki? Naturalny kształt rogówki przypomina wycinek kuli. W wyniku osłabienia wiązań kolagenowych dochodzi do stopniowej deformacji rogówki. W efekcie z biegiem lat u pacjenta postępuje astygmatyzm i krótkowzroczność, a ostrość wzroku się pogarsza. Nowoczesne metody leczenia, takie jak Cross Linking pozwalają odbudować połączenia kolagenowe w rogówce, zapobiegającym tym samym rozwoju stożka rogówki. Zabieg najlepszy efekt przynosi na wczesnym etapie choroby. Jeśli rogówka uległa już zniekształceniu, konieczny może okazać się zabieg Topoguided polegający na nadaniu rogówce odpowiedniego kształtu. 

Stożek rogówki - przyczyny i objawy 

Jak na wstępie wspomniano, jednym z głównych czynników rozwoju stożka rogówki są predyspozycje genetyczne. Również takie choroby jak zespół Downa, Alposta lub wrodzone wady układu wzroku mogą wpływać determinująco na rozwój tego schorzenia. Choroby atopowe, takie jak astma, alergie czy egzemy mogą także sprzyjać rozwojowi stożka rogówki. Pierwszym objawem, często lekceważonym przez pacjentów, jest zaczerwienie i swędzenie oczu. Warto już na tym etapie skonsultować sprawę z okulistą, gdyż intensywne tarcie oczu, przyspiesza degradację kolagenu w naszych oczach, co wpływa na przyspieszenie rozwoju choroby. 

Stożek rogówki - wizyta u lekarza

Podczas profilaktycznego badania wzroku wczesne stadium stożka rogówki bywa niewykrywalne. Warto zatem raz na jakiś czas wybrać się do specjalisty, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń tego typu. Za komplet badań, które pozwolą nie tylko zdiagnozować, czy w naszym oku rozwija się stożek rogówki, ale także, na jakim stadium znajduje się choroba, zapłacimy ok. 350 złotych. Pakiet badań obejmuje topografię rogówki, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, OCT plamek i tarcz nll, a także biometrię optyczną czy badanie widzenia obuocznego. Wszystkie wyniki ponadto zostaną omówione podczas konsultacji z lekarzem. Wczesne wykrycie stożka rogówki daje szansę na wdrożenie szybkiego leczenia, które skutecznie hamuje dalszą degradację rogówki, a co za tym idzie pogłębianie astygmatyzmu i krótkowzroczności. 

 

 

Zobacz również