Nie jest to typowa wada wzroku, jednak niektóre z jego objawów, np. spadek ostrości widzenia, mogą przypominać m.in.: astygmatyzm. Dotyka osób w różnym wieku, choć najczęściej są to młodzi mężczyźni w wieku dorastania. O jakim schorzeniu mowa? O stożku rogówki oczywiście! Jakie są jeszcze inne jego oznaki?
Uciążliwy stożek rogówki
Zaburzenie prawidłowej funkcji rogówki w postaci jej ścieńczenia i wybrzuszenia na kształt podobny do stożka (stąd nazwa) może być dla pacjentów bardzo uciążliwe. Powodem tego jest cały szereg objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie (o nich trochę dalej). Początki rozwijającego się schorzenia bardzo łatwo jednak przegapić, ponieważ spadek ostrości wzroku przypomina trochę najczęstsze wady, głównie astygmatyzm i krótkowzroczność. To właśnie objawy narastającego astygmatyzmu są jednymi z pierwszych, jakie możemy zaobserwować przy powstawaniu stożka rogówki. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze nieprzewidywalność przebiegu schorzenia – u jednych może postępować długo i powoli, u innych może nagle po prostu ulec zatrzymaniu.
Nieostre widzenie - i co jeszcze?
Wspomniany stopniowy spadek ostrości wzroku to jeden z najczęstszych objawów rozwijającego się stożka rogówki. Prócz tego, schorzenie przejawia się jeszcze kilkoma innymi symptomami. Pacjenci stosunkowo często skarżą się m.in.: na pogorszenie wzroku w ciemności, z jednoczesną nadwrażliwością oczu na światło i pojawianiem się efektu „halo” wokół jego źródeł, mnogie widzenie (nie tylko podwójne, ale również potrójne), zamglenie i rozmazywanie się obrazu, a do tego swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu. Postęp choroby wiąże się oczywiście z nasileniem wymienionych objawów. Trzeba jednak pamiętać, że stożek rogówki jest schorzeniem o nieliniowym przebiegu, a między ludzkimi organizmami istnieje wiele osobniczych różnic. Z tego względu obraz kliniczny u jednego pacjenta może być zupełnie inny, niż u drugiego; tym samym inne będzie postępowanie i rokowania. Nie wszystkie ze wspomnianych objawów muszą być obecne, abyśmy mogli mówić o stożku rogówki. Podstawą jego stwierdzenia jest oczywiście wizyta u specjalisty połączona z odpowiednimi badaniami.
Dowiedz się więcej o korekcji stożka rogówki ---> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/
Stożek rogówki nadaje się do leczenia
Mimo istnienia szeregu dość uciążliwych objawów, warto wiedzieć, że stożek rogówki można dziś leczyć. Do korekcji używane są specjalne, tzw. twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe. Do pełnego zaś wyleczenia stożka rogówki konieczne jest zastosowanie metod operacyjnych. Zanim jednak trzeba będzie podjąć takie korki, już dziś można zwiększyć swoje szanse na uniknięcie ich poprzez regularne badanie wzroku i kontrolne wizyty u okulisty, a także przez unikanie tarcia oczu, które uważane jest z jeden z czynników prowadzących do wystąpienia stożka rogówki! Genetycznych predyspozycji oczywiście nie zmienimy, ale już samo ograniczenie szkodliwego dla oczu zachowania może przynieść nam dobre efekty zdrowotne!