img

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to często występująca dolegliwość. Choć nie jest poważnym schorzeniem, jej objawy mogą zdecydowanie obniżać komfort życia. Co jest przyczyną zespołu suchego oka i jak można się z nim uporać?

Uczucie przesuszonych i zmęczonych osób zna chyba każdy z nas. Swędzenie, pieczenie, uczucie, jakby pod powiekami znajdował się piasek – to typowe objawy, gdy na przykład mamy przemęczone oczy. U osób z zespołem suchego oka są one jednak codziennością, bez względu na to, czy wzrok był mocno eksploatowany, czy nie.

Co jest przyczyną zespołu suchego oka?

Za zespół suchego oka odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie łez. Może być ich zbyt mało, mogą one też mieć niewłaściwy skład, zdarza się też problem ze zbyt szybkim odparowywaniem filmu łzowego. Dlaczego tak się dzieje? Problemy z właściwym nawilżeniem oczu mogą mieć różne źródła, dlatego ważne, by przy wystąpieniu objawów zespołu suchego oka udać się na konsultację do okulisty, by lekarz mógł określić źródło problemów w tym konkretnym przypadku.

Wystąpieniu zespołu suchego oka sprzyjają:

  • Wiek. Już po czterdziestych urodzinach możemy zaobserwować pierwsze objawy, bo z wiekiem liczba łez zmniejsza się. U osób starszych przesuszone oczy są częstym problemem

  • Zmiany hormonalne. Zespól suchego oka u kobiet pojawia się często w okresie menopauzy. Zdarza się też, że kobiety skarżą się na uczucie przesuszonych oczu w czasie ciąży. Może to być też skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu zespól suchego oka może też towarzyszyć zaburzeniom pracy tarczycy

  • Palenie papierosów

  • Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach

  • Noszenie soczewek kontaktowych

  • Pływanie w chlorowanej wodzie

  • Długotrwała praca przy komputerze lub wielogodzinne używanie innych urządzeń z ekranami – badania wykazały, że podczas pracy z ekranami minimalizujemy częstotliwość mrugania, co prowadzi do nadmiernego wysuszania powierzchni oka.

  • Inne choroby, takie jak cukrzyca, schorzenia reumatologiczne czy nowotwory a także łojotokowe zapalenie skóry

  • Alergia – wówczas przesuszenie oczu jest okresowe, zwykle

  • Zespół suchego oka może też pojawić się jako powikłanie po zabiegach okulistycznych – zwykle wówczas jest to zjawisko przejściowe

Zespół suchego oka jest problematyczny nie tylko dlatego, że objawy powodują dyskomfort. Oko pozbawione właściwego nawilżenia jest też bardziej podatne na różnego typu infekcje.

Jak zdiagnozować zespół suchego oka?

Zespól suchego oka należy odróżnić od okresowego przesuszenia będącego wynikiem zmęczenia oczu. Okuliści dla celów diagnostycznych używają tak zwanego testu Schirmera, który pozwala zbadać, czy oko prawidłowo reaguje pod względem wydzielania łez. W badaniu używa się zestandaryzowanego paska bibuły umieszczanego w worku spojówkowym – po określonym czasie sprawdza się, na ile bibuła została zwilżona.

Jak leczyć zespól suchego oka?

Podstawą jest łagodzenie objawów powodujących dyskomfort. Gdy oko nie ma naturalnego nawilżenia w odpowiedniej ilości, należy je uzupełniać w sposób sztuczny. Służą do tego krople tzw. sztuczne łzy. Idealne krople powinny mieć skład jak najbardziej podobny do składu prawdziwych łez, lepiej by nie zawierały konserwantów, bo te mogą podrażniać oczy i dodatkowo je wysuszać. Niekiedy spotyka się też krople nawilżające z dodatkiem substancji łagodzących, na przykład ekstraktu z nagietka czy świetlika.

Jeśli osoba cierpiąca na zespół suchego oka chce nosić soczewki kontaktowe, zamiast soczewek miękkich zaleca się soczewki twarde, które utrzymują nawilżenie powierzchni gałki ocznej.

 

Zobacz również