img

Zapobieganie powstawaniu zespołu suchego oka

Od jakiegoś czasu odczuwasz nieprzyjemne pieczenie i swędzenie oczu? Dolegliwości nasilają się podczas pracy przy komputerze, prowadzenia samochodu lub oglądania telewizji? Nie lekceważ tych objawów – być może cierpisz na zespół suchego oka. Czym jest to schorzenie i w jaki sposób można mu zapobiec? O tym w dzisiejszym artykule.

Zespół suchego oka – czym jest, jak się objawia?

Zespół suchego oka jest związany z zaburzeniem nawilżania oka przez film łzowy. Powierzchnia gałki ocznej stale pokryta jest cieniutką warstwą łez. Są one wydzielane przez siedem różnych gruczołów. Za rozprowadzanie emulsji łzowej odpowiedzialne są mięśnie gałki ocznej. Równomierne pokrycie rogówki i spojówki jest możliwe dzięki regularnym ruchom powiek – mruganiu. Najważniejszą rolą cieczy łzowej jest zapewnienie oku właściwego poziomu nawilżenia. Łzy zabezpieczają oko przed zarazkami, stanowiąc naturalną barierę ochronną dla bakterii, wirusów i grzybów. Gdy ilość wydzielanych łez jest niewystarczająca lub gdy ich skład chemiczny jest nieprawidłowy, oko nie może być dostatecznie nawilżone. Najczęściej objawia się to uczuciem pieczenia i szczypania, wrażeniem piasku pod powiekami, opuchnięciem brzegów powiek, chwilowymi zamgleniami widzenia, osadzaniem się strupków na rzęsach i większą męczliwością wzroku. Są to symptomy, które najprawdopodobniej wskazują na zespół suchego oka.

Więcej o zespole suchego oka i jego leczeniu dowiesz się tu - https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

Przyczyny zespołu suchego oka

Na zespół suchego oka najbardziej narażone są osoby spędzające dużą ilość czasu przed komputerem lub telewizorem. Rozwojowi schorzenia sprzyjają też inne czynniki, m.in. wiek powyżej 40. roku życia, zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza, urazy i stany zapalne oczu, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków (m.in. antydepresyjnych i przeciwmigrenowych), stosowanie antykoncepcji hormonalnej, używanie niewłaściwych soczewek kontaktowych oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca).

Zapobieganie powstawaniu zespołu suchego oka

Leczenie zespołu suchego oka polega w pierwszej kolejności na stosowaniu kropli nawilżających. Nowoczesne kliniki okulistyczne, jak np. Vidium Medica, dają także pacjentom możliwość skorzystania z innowacyjnych metod zabiegowych. Jednak ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto poznać sposoby przeciwdziałania powstawaniu tego typu dolegliwości. W wielu przypadkach zespołu suchego oka można z powodzeniem uniknąć. Jak to zrobić? Przede wszystkim starając się ograniczyć czynniki szkodliwe. Nasze oczy też potrzebują odpoczynku, dlatego zadbajmy o nie w trakcie wykonywania codziennych czynności. Podczas pracy przy komputerze należy co jakiś czas robić przerwy. W pomieszczeniu, w którym przebywamy, warto używać nawilżacza powietrza. Jeśli tylko możemy, ograniczmy czas spędzany przed ekranem smartfona i tabletu. Róbmy także przerwy w czytaniu i oglądaniu telewizji. Jadąc na wakacje w ciepłe kraje nie zapomnijmy o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem. Bardzo ważną częścią profilaktyki zespołu suchego oka są także regularne kontrole okulistyczne.

 

 

 

Zobacz również