img

Ile kosztuje zabieg korekcji laserowej stożka rogówki?

Układ optyczny ludzkiego oka składa się z 4 zasadniczych elementów: rogówki, cieczy wodnistej, soczewki i ciała szklistego. Najbardziej zewnętrznym ośrodkiem optycznym jest rogówka – delikatna błona znajdująca się w przedniej części gałki ocznej. Docierające do niej promienie świetlne ulegają załamaniu, a następnie przechodzą przez soczewkę i są ogniskowane na siatkówce. Aby powstający w ten sposób obraz mógł być ostry i wyraźny, wszystkie elementy układu muszą funkcjonować prawidłowo: mieć odpowiedni kształt, grubość i przejrzystość. Częstą dolegliwością tej części oka jest stożek rogówki, w którym dochodzi do ścieńczenia oraz nadmiernego uwypuklenia zewnętrznego ośrodka optycznego. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane, jednak za czynnik sprzyjający pojawieniu się stożka przyjmuje się predyspozycje genetyczne oraz brak równowagi enzymatycznej. Ponieważ choroba ma charakter postępujący, kluczowe jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zabieg laserowej korekcji stożka rogówki.

Na czym polega diagnoza stożka rogówki?

Objawy stożka rogówki są różne w zależności od stopnia zaawansowania. W początkowej fazie chorobę łatwo pomylić z uczuleniem lub przemęczeniem. Z czasem oprócz podrażnienia i zaczerwienienia oczu pojawia się pogorszenie ostrości widzenia, rozmywanie się obrazu, nadwrażliwość na światło i specyficzna aureola wokół źródeł światła (nazywana efektem halo). Schorzenie może rozwijać się latami, a tempo jego progresji bywa różne. Symptomem świadczącym o jego zaostrzeniu jest przede wszystkim nagłe pogorszenie widzenia. Silnie rozmytego obrazu nie da się skorygować tradycyjnymi metodami: nieskuteczne są zarówno coraz silniejsze okulary, jak i konwencjonalne soczewki kontaktowe. Ponieważ rogówka jest strukturą mocno unerwioną, przy zmienionej krzywiźnie błony noszenie soczewek powoduje ból i podrażnienia. W trakcie diagnozowania stożka rogówki lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Rozmowa dotyczy bieżących dolegliwości, przebytych chorób i urazów oraz wywiadu rodzinnego na temat schorzeń oczu. Następnie lekarz wykonuje ocenę ostrości wzroku do dali. Uzupełnieniem diagnozy są badania specjalistyczne. Rutynową procedurą w przypadku schorzeń tej części oka jest topografia rogówki (keratometria komputerowa).

Jakie są metody korekcji stożka rogówki?

Leczenie omawianego schorzenia zależy od stopnia nasilenia objawów. W łagodnych przebiegach może wystarczyć korekta przy pomocy okularów lub miękkich soczewek kontaktowych. Należy pamiętać, że takie metody działają jedynie objawowo, nie likwidując źródła problemu. W bardziej zaawansowanych stadiach można zastosować twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe (również one nie wpływają na zahamowanie postępu choroby). W trwałym usuwaniu stożka rogówki najskuteczniejsze są metody operacyjne. W celu zahamowania progresji choroby przeprowadza się innowacyjne zabiegi z użyciem lasera: cross-linking, Topoguided lub pierścienie Intacs. W bardzo zaawansowanych przypadkach można wykonać przeszczep rogówki.

Ile to kosztuje?

W największych miastach w Polsce (Warszawa, Kraków) badanie kwalifikacyjne w kierunku leczenia laserowego stożka rogówki to koszt w granicach 290 zł. Wszczepienie pierścieni Intacs w klinice okulistycznej kosztuje około 5900 zł. Za przystąpienie do zabiegu Topoguided zapłacimy około 3500 zł, natomiast przeprowadzenie cross-linking wiąże się z przybliżonym kosztem 2500 zł.

Merytorycznego wsparcia w powstaniu materiału udzielili specjaliści z https://crosslinking.pl

Zobacz również