img

Refrakcyjna wymiana soczewki - zagrożenia

​Nowoczesne technologie pozwoliły na rozwój bardzo zaawansowanych metod leczenia. Okulistyka nie jest wyjątkiem. Wszyscy zapewne kojarzą możliwość wyleczenia wad wzroku z pomocą laserowych operacji, ale istnieją też inne metody. Jedną z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki. Mimo, że kosztowna, jest coraz chętniej wybierana przez pacjentów. Na czym właściwie polega? W jakich przypadkach jest stosowana? Czy niesie ze sobą ryzyko powikłań?

Refrakcyjna wymiana soczewki - na czym polega?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki z oka pacjenta. Na jej miejsce wszczepia się sztuczny implant. Syntetyczna soczewka przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie badań kwalifikacyjnych. Jej moc ma odpowiadać budowie oka pacjenta i jego potrzebom. Podobnie wygląda operacja leczenia zaćmy, jednak w tym przypadku nie usuwa się zmętniałej soczewki, a operacja ma na celu tylko skorygowanie wady wzroku, a nie umożliwienie widzenia w ogóle.
Zabieg jest szybki i bezbolesny. Narkoza nie jest konieczna, operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aplikowanym bezpośrednio na oko za pomocą kropli. Pacjent pozostaje przytomny przez cały czas.

Refrakcyjna wymiana soczewki - dla kogo?

Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki jest chętnie wybierana w dużej mierze ze względu na jej uniwersalność. Z pomocą tego jednego zabiegu pacjent może pozbyć się nawet kilku wad wzroku, a dodatkowo zapobiec zaćmie na przyszłość - sztuczna soczewka na pewno nie zmętnieje. Istotne jest także, że nowoczesne soczewki wszczepiane w ramach refrakcyjnej wymiany soczewki często wyposażone są w filtry ochronne, jak filtr UV, czy filtr światła niebieskiego (płynącego z ekranów LED). Dzięki temu wzrok zostaje nie tylko skorygowany, ale jest także dodatkowo chroniony.
Refrakcyjną wymianę soczewki proponuje się często osobom po 50 roku życia, nie ma jednak przeciwwskazań, by nie mogły się jej poddać młodsze osoby dorosłe. Jedyną przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu jest ciężki stan pacjenta.

Refrakcyjna wymiana soczewki - czy jest bezpieczna?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest obarczona bardzo niskim ryzykiem powikłań. Sztuczne soczewki wykonane są z materiału biokompatybilnego, czyli tolerowanego przez tkanki oka. Sama operacja zaś jest stosunkowo mało inwazyjna, czyli nie ingeruje bardzo w struktury oka. Dzięki temu refrakcyjną wymianę soczewki uznaje się za jeden z bezpieczniejszych zabiegów korekcji wzroku. Przed zabiegiem wykonywane są dokładne badania kwalifikacyjne pozwalające na dogłębne zapoznanie się ze stanem wzroku pacjenta i dobranie soczewki dopasowanej do jego potrzeb. Po zabiegu zaś zalecana jest rekonwalescencja, ograniczanie wysiłku i odpoczynek, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań.

Refrakcyjna wymiana soczewki - powikłania

Powikłania po refrakcyjnej wymianie soczewki zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednakże należy pamiętać, że każda ingerencja w ludzki organizm wiąże się z pewnym stopniem ryzyka. Dlatego tak ważne jest, by stosować się ściśle do zaleceń lekarza, stosować przepisane krople i zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne.
Wśród komplikacji pooperacyjnych wymienia się czasowe podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, efekt halo wokół źródeł światła, czy obrzęki na siatkówce. Wśród poważniejszych powikłań należy wskazać krwotoki, ropienie, zapalenie przedniego bądź tylnego odcinka oka, czy przemieszczenie się implantu soczewki. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty. Powikłania po refrakcyjnej wymianie soczewki dotykają jednak statystycznie zaledwie 0,1% operowanych pacjentów.

 

 

Zobacz również