img

Czym jest zabieg IPL?

Odczuwasz uporczywe pieczenie i ból oczu? Masz wrażenie, że pod twoimi powiekami utknęło ziarenko piasku? Nie lekceważ takich objawów – być może są to symptomy schorzenia określanego jako zespół suchego oka. Ta nieprzyjemna dolegliwość pojawia się z w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowości w składzie filmu łzowego. Efektem jest nadmierne wysuszenie rogówki i spojówki, a w konsekwencji uczucie podrażnienia i suchości oczu. Mogą temu towarzyszyć także inne objawy: uczucie ciężkości i swędzenia powiek, zaczerwienienie oczu, obecność śluzowatej wydzieliny, światłowstręt i okresowe zamglenia widzenia. Objawy nasilają się w trakcie przebywania w dusznych, klimatyzowanych pomieszczeniach, podczas długotrwałej pracy przy komputerze i w kontakcie z dymem papierosowym. Szacuje się, że schorzenie może dotyczyć aż 60% populacji. Diagnozowaniem i leczeniem zespołu suchego oka zajmują się lekarze okuliści. Jedną z popularnych metod terapii ZSO jest technologia IPL.

Zabieg IPL – co to jest?

Zadaniami filmu łzowego jest nawilżanie, oczyszczanie i zabezpieczanie powierzchni rogówki i spojówki. Ciecz składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnej i mucynowej. Za produkcję tej ostatniej odpowiedzialne są gruczoły tarczkowe Meiboma. Gdy pojawia się ich dysfunkcja, zachwiana zostaje równowaga chemiczna łez. W efekcie może dojść do zablokowania kanalików doprowadzających substancję do powierzchni oka, a tym samym wysychania rogówki i spojówki. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje innowacyjnymi metodami leczenia tego rodzaju dolegliwości. Jedną technologii jest IPL (Intensive Pulse Light), stanowiąca światową rewolucję w terapii schorzeń okulistycznych. Terapia polega na stymulacji nerwu przywspółczulnego gruczołu Meiboma wiązką silnego światła pulsacyjnego generowanego przez specjalne urządzenie medyczne. Długość fali oraz moc i czas trwania impulsu są ściśle określone. Bezpośrednim efektem zabiegu jest rozrzedzenie zbyt gęstej wydzieliny łzowej umożliwiające mechaniczne udrożnienie zablokowanych kanalików. Wykonanie IPL przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego oczu (np. zwalczenia infekcji bakteryjnej) oraz regeneracji osłabionych gruczołów Meiboma.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg IPL?

Technologia IPL to bezpieczna i wysoce skuteczna metoda leczenia zespołu suchego oka. Zabieg polecany jest także pacjentom ze zmianami w obrębie powiek. Technologia może być wykorzystywana również w medycynie estetycznej (np. leczeniu trądziku pospolitego i zamykaniu drobnych naczynek).

Jak wygląda zabieg IPL?

Do zabiegu IPL nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Cała procedura trwa zwykle od 15 do 25 minut. Wykorzystuje się w niej nowoczesny aparat przeznaczony do stosowania w okulistyce. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Pacjent zajmuje wygodną pozycję leżącą. Osoba przeprowadzająca IPL zakłada na jego oczy specjalne zabezpieczenie, po czym nakłada na okolice powiek substancję ułatwiającą rozchodzenie się impulsów (hydrożel). Teraz następuje właściwa część zabiegu: lekarz przykłada do twarzy pacjenta aparat medyczny i kieruje wiązkę światła na skórę twarzy w pobliżu powiek. Urządzenie emituje serię kilku błysków – moc oraz energia impulsów sterowane są komputerowo

Ile kosztuje zabieg IPL?

Leczenie zespołu suchego oka w terapii IPL oferują najlepsze kliniki okulistyczne w Polsce. Koszt pełnej serii takich zabiegów (cztery sesje) w Warszawie wynosi około 1400 – 1600 zł. Cena obejmuje wykonanie zabiegu na obydwu oczach.

 

 

Zobacz również